• BIST 78.844
 • Altın 125,625
 • Dolar 3,0876
 • Euro 3,3575
 • İstanbul 18 °C
 • Adana 17 °C
 • Ankara 7 °C
 • Yozgat 10 °C
 • İzmir 17 °C

ÇIKMAZ SOKAK

Handan ÖMER

Hani Şirazlı Sadi’nin, anlattığı bir hikaye vardır. Kış gününde yaklaştığı köyde, köpeklerin hücumuna uğrayan yabancının kendisini savunmak için yerden almak istediği taşları, buzlar arasından sökememesi üzerine söylediği “Nasıl bir yer burası; taşlar bağlı köpekler serbest” meseline taş çıkartan olaylar yaşanmakta günümüzde ve o kadar çoğaldı ki toplum bunları yadırgamaz hale geldi. Kimse aldanmasın , İmralı’da Müzakere yapılıyor diye. İmralı da çoktan sonuçlanmış “Büyük Kürdistan” müzakeresinin, “senaryosu yazılmış mütareke” olarak millete kabul ettirme oyunu sahnelenmektedir AKP iktidarı tarafından.

Bu oyunu biraz açalım istedim;

AKP iktidarı döneminde yığınla biriken ve halledilmesi gereken sorunları kendi meşrebince çözüyor, toplumun çözmesini beklediği sorunları ise adını koyuyor ancak çözmüyor, sadece çözüyormuş gibi yapıyor oysa ki çözüm dedikleri de çözülüyor.

Bunun için geçmişe bir göz atmak yeter. ‘’Kürt Sorunu, Alevi sorunu, Ermeni meselesi, Kıbrıs davası, Hukuk sorunu, Düşünce ve ifade özgürlüğü sorunu, Faili meçhuller sorunu vb. Bunların tümünün adını konulmasına rağmen, aradan neredeyse 12 yıl geçti hiç birini çözmedi , çözemedi.

Bu sorunlardan, en acil ve can yakıcısı olan sözde ‘Kürt sorununda’ da maalesef yol alınamadı.Kürt meselesi geldiği noktada gene karşılıklı çatışma ve inatlaşma ile kilitlendi.

ABD’nin Irak’ı işgali, Recep Tayyip Erdoğan’ın ABD’nin Büyük Ortadoğu Projesine Eş Başkan olmasının ardından ve Washington’un PKK’ya duyduğu ihtiyaç, örgütü hızla büyüttü. ABD eski genel kurmay başkanlarından biri ‘’ PKK, Kürdistan kurulana dek varlığını korumak zorundadır’ diyerek PKK terör örgütünün bitirilmesinden ziyade emelleri doğrultusunda araç olarak kullanılacağının sinyallerini verdi ve Türkiye Cumhuriyeti Hükümetiyle müzakere eder konuma getirildi. ABD’nin, Kürt Açılımıyla da Türk ve Kürt ayrışmaya çalışılmaktadır.

ABD, Körfez Savaşı’yla birlikte PKK‘yı büyütmeye başladı.

Çekiç Güç üzerinden silah sağladı

Irak Ordusu’ndan elde ettiği gelişmiş silahları PKK’ya verdi

İstihbarat ve her türlü lojistik destek sağladı.

Batı’da rahatça faaliyet yapabilmesini sağladı.

Finans sağlayabilmesini kolaylaştırdı.

Batı’da yasallık kazandırdı.

Siyasi ve hukuki statü sağladı.

Terör örgütü listelerinden çıkardı.

Ankara, ‘1999-2004’ sürecinde TSK üzerinden Öcalan’ı denetiminde tutarak neredeyse terörü sıfırladı.

ABD, Türkiye’de ki ‘milli kuvvetlere’ ‘’Ergenekon’’ adı altında operasyon yaparak, AKP ve PKK’yı masaya oturtma seçeneğini sundu.

ABD’nin, AKP üzerinden uyguladığı 2005 tarihli Diyarbakır Açılımı,

2009 tarihli Kürt Açılımı ,

2013 tarihli Öcalan Açılımı, PKK’yı hem büyüttü hem de Türkiye Cumhuriyeti Hükümetinin önüne resmi muhatap olarak olarak sundu !

Öcalan’a, gerekli düzenlemelerin ışığında avukatları kanalıyla, örgütünü cezaevinden rahatça yönetme olanağı verildi.

AKP, PKK ile masaya oturarak ona yasal statü kazandırdı ve önemli mevziler hediye etti.

PKK‘nın, Türkiye’nin güneydoğusunda otorite olmasını sağladı. Hakkari ile başlayan bu otoriterleşme günümüzde yerel seçimlerde kazandıkları illerle daha da güç kazandı.

ABD’nin ve AKP’nin, PKK’ya bu kadar kazandırdıkları ile de,

PKK‘nın, İngiltere ve ABD‘nin Ortadoğu‘da ki aşkının “Veled-i zina“sı olduğunu anlamak mümkündür, buna 4000 yıllık arz-u mevud olan Büyük İsrail Projesini de eklediğimizde olayın nasıl da ‘’Ensest bir İlişkinin parçası’’ olduğu çok açık görülmektedir.

AKP kurmayları, PKK ile pazarlık yapılmasını, aylar boyunca ve gün yüzüne çıkıncaya dek "şerefsizlik" olarak niteleyerek bugünlere gelindi.

Bu gün gelinen noktada , emperyalist güçlerin elleriyle beslediği ve büyüttüğü ama çıkarlarına ters hareket eder noktasına geldiği terör örgütü Işid karşısında Kobani’yi kurtarmak adına tüm ülkeyi kaos ortamına ve bu kaosdan doğan iç savaş provası yapmaya itmiştir.

Tüm bu gelişmelere rağmen, çift başlı iktidar partisinden yapılan açıklamalar, hükümetin hala deniz aşırı ve AB merkezli siyaset izleyeceğinin göstergeleri açıklanmaktadır.

HANDAN ÖMER

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
  yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Ülkücü Medya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.