• BIST 103.716
 • Altın 145,507
 • Dolar 3,4930
 • Euro 4,1817
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 23 °C
 • Yozgat 23 °C
 • İzmir 24 °C
 • Adana 31 °C
 • Bursa 23 °C

Ekonomi'nin Hayatımızdaki Önemi

Ekonomi'nin Hayatımızdaki Önemi
Ekonomi, bir ülkenin, bir şehrin, bir ailenin ve bir bireyin hayatını derinden etkileyen bir alandır.

Ekonomi, bir ülkenin, bir şehrin, bir ailenin ve bir bireyin hayatını derinden etkileyen bir alandır. Kendi içinde çok çeşitli olsa da genel olarak para ve para yerine geçen belgeleri içeren ekonomide en önemli kıstas, yükseliş ve düşüş oranlarıdır. Küçük bir işletmeden devasa şirketlere kadar her kitleyi ilgilendiren bu alanda gündemi yakından takip etmek krizleri fırsata çevirmek demektir. http://www.haber.biz/ internet sitesinin kaynaklarıyla size biraz daha ayrıntılı bilgi vermeye çalışacağız.

Ekonomi, üretim ve tüketim taraflarının karşılıklı olarak gerçekleştirdiği aktivitelerin tamamıdır. Yerli ve dış kaynaklı gelişmelerle değişkenlik gösteren ülke ekonomisi dış politikayı ve ülkenin refah düzeyini de yakından ilgilendirir. İnsanlık tarihinin en köklü yapısı olan bu yapıda ilk insanlar dahi ticarete ve ekonomiye gerek duyarak takasa sistemin geliştirmiş, daha sonra paranın icadı ile farklı bir boyut kazanmıştır. Ticaretin gelişimini ve sürdürülebilirliğini belirleyen ekonomik dengeler kimi zaman küresel krizlere kimi zamanda ülke genelinde dar boğaz dönemine sebep olabilir. Para akışının doğru takip edilebilmesi birçok Uzak doğu ülkesinde olduğu gibi kriz kelimesini fırsat kelimesine çevirebilmektedir. Ekonominin ana maddesi para gibi görünse de ekonomik gelişimi ayakta tutan en önemli etkenler bilgi ve önsezidir.

Borsa gibi dalgalanmalarla ayakta duran sistemlerde bilginin önceden edinilmesi ya da güçlü önseziler kazanmanın en garanti yoludur. Basit bir aile ekonomisinde dahi geleceği kestirebilmek büyük avantaj sağlarken ülkeler uzun vadede ekonomi politikaları oluştururken daha çok bilgiye ve önseziye ihtiyaç duyarlar. Ekonomi nedir ? Sorusunun ilkokul düzeyinde tartışıldığı çağımızda özgürlük ve yaşam kalitesinin artırılması ekonomik kriterlerle belirlenmektedir. Ticari ilişkileri düzenleyen en önemli etken olan paranın hareketleri de ekonominin ilgi alanına girer.

Türkiye’de ekonomik dengeler 2000’li yılların başından bu yana tartışılan ve sürekli geliştirilmesi gereken ana gündem maddesi halini aldı. Gerek dış borçlanma gerekse Türk Lirası’nın yabancı paralar karşısındaki değeri konusundaki değişkenler her zaman siyasete ve yaşama yön vermiştir. Doğal kaynakların verimli bir şekilde kullanılması da ekonomik gelişimin temel anahtarlarından biridir. Doğal kaynaklar bakımından oldukça zengin olan coğrafyamızda bu kaynakları etkin kullanabilmek ve ihracatını yapabilmek ekonomik güç göstergeleri arasındadır.

Bir bilim dalı olarak değerlendirilen ekonomik bir bölgedeki finansal düzeni simgeler. Finansal düzenin belirleyici faktörleri ise iş gücü, istihdam, üretim, ihracat ve tüketim sınıflarının nasıl çalıştığına bağlıdır. Ekonomiyi belirleyen etkenler bu faktörlerin birleşiminden oluşmaktadır. İş gücü ve istihdamın birleşimi ticarette ekonomik durumu, bireysel ekonomi ve kişi başına düşen milli geliri, halkın refah düzeyini gösterir. Üretim ve ihracat ise ülke ekonomisinin kalkınma hızı hakkında bilgiler vermektedir. En kalıcı ekonomik çözümler her zaman kurulan ilişkilerle dış ticaret sağlamak ve doğal kaynaklarla ilgili yatırımlar olmuştur.

Gerek para kullanarak gerekse para yerine geçen kıymetli evrak, belge ya da eşyanın dahil olduğu ilişkiler ekonomi alanında incelenir. Son yıllarda küresel durumu daha çok tartışılan ekonomi toplu tüketimin üretimden daha fazla olduğu zamanlarda kriz dönemleri oluşturur. Mal veya para birimlerinde ani değer değişikliklerine neden olan bu dönemler çoğu zaman ağır sonuçlara yol açar. Bir ülkeyi yerle bir eden yada kalkındıran değerler ekonominin alt kategorileridir. Söz konusu kavramın bu kadar önemli olması, hakkında daha çok bilgi sahibi olma gereksinimi de doğurur. Dünya genelinde yayın yapan birçok ekonomi ajansı 7 gün ve 24 saat ekonomik dengeleri takip ederek piyasa analizleri yapar.

Yatırımcıların hayatından bir parça haline gelen ekonomik durum takibi en çok anlık değişim gösterebilen yatırımlarda önemlidir. Dolar, Euro, Altın ve tahvil gibi yatırımlarda yatırımcı siyasi ve toplumsal her gelişmenin yatırımını yakından ilgilendirdiğini bilerek bilgi akışını sıkı sıkıya takip eder. Modern ekonomi biliminin bu noktadaki görevi de tam olarak budur. Üretim, tüketim, istihdam, kaynaklar ve arz - talep eğrisini yakından takip eden modern ekonomi bunların arasındaki ilişki ve doğacak olan sonuçları bildirir. Önsezi gerektiren durumlar karşısında çaresiz kalmamak adına geliştirilen modern ekonomi günümüzde ülkeler arasındaki ilişkilerin temelini oluşturmaktadır.

Soğuk savaş dönemlerinde başlayan ekonomik savaş taktikleri ülkelerin birbiri üzerinde ekonomik üstünlük kurma çabalarının bir sonucudur. Üretim ve talep ilişkisini iyi analiz eden bir ülke ihracatında yaptığı değişikliklerle ithalat yapan ülkeyi zor durumda bırakabilir ya da kendi ürününün değerini talepteki değişkenlere göre artırabilir. Çoğunlukla dolar rezervinde görülen bu durum, ufak bir siyasi gelişmenin dolar fiyatlarında yükselişe sebep olması ile örneklendirilebilir. Kendi savunma sistemini geliştiren ülkeler önsezi silahını kullanarak kendi para birimlerinin değerini korumayı amaçlamaktadır.

Ekonomide dikkat edilmesi gereken kurallar bu gerçeği açıkça ortaya koymaktadır. İktisatçıların ve yazarların düşünceleri ekonomiyi yakından ilgilendirir ve değişmesine sebep olur. Dünyayı düşüncelerin yönettiğine inanan Avrupalı ekonomistler bir hükümletin yaptığı harcamaları er ya da geç o ülkenin halkının ödediğini düşünür. Bu geri ödeme çoğu zaman vergi ya da enflasyonla gerçekleşebilir. İnsanlar kamusal kullanımda olacak bir ürün ya da hizmet için başkalarının para ödemesini ister. Devletlerin ekonomi politikaları hem kalkınmayı durdurmayacak kadar faydalı hem de halkı zorlamayacak kadar yumuşak olmalıdır.

Bireysel ekonomide de tutarlı ve araştırmacı alışveriş kültürü büyük önem taşır. Gelir ve gider dağılımını iyi bir şekilde dengelemek her bireyin ekonomik gücünü ayakta tutmak adına atması gereken adımlardandır. Kişisel yatırımlarla geliri artırmanın mümkün olduğu durumlar değerlendirilmeli, harcamalardan artırılan tasarruflar her zaman bu yatırımlarda toplanmalıdır. ekonomi haberleri ve piyasa analizleri kişisel ekonomik tablo hazırlanırken büyük önem taşır.

Son yıllarda eğitim alanında hak ettiği yeri yavaş yavaş almaya başlayan ekonomi, üniversitelerden orta okullara indirilmiş, ev ekonomisi adı altında ilk eğitime yerleştirilmiştir. Bireylerin genç yaşta sahip olması gereken ekonomi bilgisi ve farkındalığı ülke gelişimi için de büyük önem taşımaktadır. Gelişmiş ülkelerde bireylerin ekonomiye katkısı maddi veya manevi olarak değerlendirilse de genele yayılmış bir şekilde tüm toplumdan beklenmektedir. Ülkemizde ekonomik özgürlük yaş ortalaması 23 olarak belirlense de çoğu birey 30 yaşına kadar ekonomik özgürlüğünü kazanmakta zorluk yaşar. İşsizlik, gelir düşüklüğü ve sektörlerdeki tutarsızlık zaman zaman işletmelerin faaliyetlerini sona erdirmelerine neden olurken bu durum istihdam rakamlarını da bir anda geriye çekmektedir. Dünya ekonomistlerinin genel kanısına göre bir bireyin bir aylık gelirsiz kalması bir yılına mal olmaktadır.

Bu noktada Türk kültüründe yaygın olarak kullanılan atasözlerinden biri olan ‘Su akarken testiyi doldurma’ durumu önemini bir kez daha gösterir. Hali hazırda ekonomik gelir elde ederken yatırımda bulunmak, hem ülkelerin hem de bireylerin dar boğazlarda ayakta kalmasını sağlamaktadır. Genel tanımı ile insanların arasındaki çıkar ilişkisini ifade eden ekonomi günümüzde ülkeler arası savaşa varan bir önem kazanmıştır. Bireylerin üzerine düşen görev, kendi çıkarları ile birlikte ülke çıkarlarını da göz önüne alarak gelecek nesillere yönelik ekonomi bilinci ve bilgi birikimi hazırlamaktır..

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
  yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Ülkücü Medya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.