• BIST 115.882
 • Altın 162,670
 • Dolar 3,7533
 • Euro 4,6568
 • İstanbul 8 °C
 • Ankara -2 °C
 • Yozgat -2 °C
 • İzmir 7 °C
 • Adana 12 °C
 • Bursa 4 °C

TÜRKİYE SANAYİSİ

Ergün Kılınç

Ülkemizin sanayisinin alt yapısını tarım ve hayvancılık oluşturmaktadır. Son yıllarda gelişimimiz sanayi alanında olmakla birlikte hala tam anlamı ile istediğimiz noktaya ulaşamadık.

Ülkemizde sanayi sektörünün en önemli bölümü dokuma, tekstil, makine ve gıda alanındadır. Ancak sanayileşme ülkemizde düzenli dağılmamıştır. Sanayi kuruluşlarımız, ülkemizin coğrafi koşulları nedeni ile özellikle Marmara bölgesinde toplanmıştır.

Başlıca sanayi kollarımıza değinecek olursak;

Besin sanayisi; ülkemizde çok yaygın olan sanayi kollarındandır çünkü tarım ülkesi olarak kabul ediliyoruz. Bu sebeple çok çeşitli tarım ürünlerimiz bulunmaktadır. Tabi ki bunda iklim ve bitki örtüsü özelliklerimiz de etkilidir. Özellikle, un ve un ürünleri buğday üretimimizden dolayı İç Anadolu Bölgemizde yaygın sanayi kollarımızdandır.

Yağ ürünleri açısından dünyada ilk sıralarda yer almaktayız. Çünkü mısır, ayçiçek, soya fasulyesi, zeytin gibi Ege ve Marmara’da yaygın olarak üretilen ürünlerimiz var.

Süt ve süt ürünleri, yine ülkemizin hayvancılık konusunda başarılı olmasından dolayı oldukça gelişmiş sanayi kollarındandır ki fabrikaları da özellikle büyük şehirlerimiz etrafında toplanmıştır. Sebebi ise bu ürünlerin işletmeye gelene kadar bozulma riski olmasından dolayı zaman olarak en kısa sürede işletim yerine ulaştırılmasıdır.

Konserve sanayisi ülkemizde yapılmakla birlikte çok tercih edilmediğinden gelişme göstermemiştir. Çünkü ülkemizde her mevsimde taze meyve ve sebzeye ulaşmak mümkün. Ve halkımız kendi konservesini kışlık hazırlık adı altında yaptığından konserve sanayisinin gelişimi ülkemizde oldukça yavaştır.

Şeker sanayisi konusunda oldukça iyi durumdayız. İlk fabrikanın Uşak’ta 1926 yılında kurulduğunu söylersek şeker pancarı ile ilgili ne kadar ileri düzeyde olduğumuz görülür.

Çay üretimi ise Doğu Karadeniz de yapıldığından üretim alanı en dar ürünümüzdür. Bu sebeple sanayi kolumuzda oldukça dardır. Ancak ihracat konusunda çay ihracatı yapabiliyoruz.

Dokuma, deri ve giyim sanayi; ülkemizde ileri seviyelerdedir ki işçi çalıştırma alanı açısından en yoğun yerlerdir. Hayvancılıkla uğraşılan ülkemizde dokuma ve deri sanayi doğal olarak gelişmiştir. Bunlara ek olarak ipek böcekçiliğinden dolayı ipek giyim sanayisinden bahsedilebilir ki bu da Bursa taraflarında çok yoğundur.

Maden sanayi; ülkemiz maden açısından çok zengindir. Özellikle bor madeni tüm dünyada % 80 i ülkemizde bulunmaktadır. Ancak bunu çıkartmak ve işletmekte çok da başarılı değiliz. Aklımıza ilk demir çelik fabrikalarımız gelir. Türkiye’deki ilk demir çelik fabrikası Kırıkkale de kurulmuştur. Bunun dışında da bir çok maden çıkartma ve işleme kuruluşumuz vardır.

Makine sanayi; ülkemizde en gelişmiş makine sanayi alanı otomotiv sanayii olmakla birlikte savunma sanayii alanında üretim konusunda daha başarılı ve istekliyiz.

Kimya sanayi alanında petro kimya, ilaç ve gübre alanında üretim yapmaktayız. Bu alandaki kuruluşlarımız hammaddeye yakın alanlarda kurulmuştur. Sebebi ise bu maddelerin uçucu özelliğidir.

Orman sanayi denince aklımıza kağıt fabrikalarımız gelmektedir. Ülkemizde ormanlık alanların çok olması nedeni ile üretimimizde çoktur ancak buna rağmen üretim tüketimi karşılamadığında daha çok ithal etmekteyiz.

Cam, seramik sanayi; ülkemizde inşaat sektöründeki gelişme bu alanı da etkilemiştir ve hemen hemen her bölgemizde çimento ve seramik fabrikaları kurulmuştur.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
  yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Ülkücü Medya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.