15 TEMMUZ'UN DAĞILMAYAN SİS PERDESİ

15 TEMMUZ'UN DAĞILMAYAN SİS PERDESİ

MHP’li Yazar Bahadır Çoban, Ortadoğu Gazetesi’nde yayınlanan köşe yazısında 15 temmuz darbesine değindi.

Bahadır Çoban'ın Yazısı

Öyle bir darbe teşebbüsü atlattık ki bildiklerimiz yerinde dururken bilmediklerimiz çoğaldı.

Her gün yeni bir bilinmezlik kafaları allak bullak ederken süreç sanki tersine işliyor. 

MHP Lideri Sayın Devlet Bahçeli her grup toplantısında darbenin siyasi ayağının neden hala aydınlatılmadığını sordu, hükümetten ne tatmin edici bir açıklama geldi ne de gözle görülür bir adım atıldı.

MHP'nin parti menfaatlerini rafa kaldırıp eliyle değil gövdesiyle taşın altına girdiği bu fırtınalı süreçte AKP hala siyasi hesaplar güdüyorsa bu 15 Temmuz gazisi millete yapılacak en büyük ihanet olacaktır.

***

Darbe girişimini aydınlatsın diye bir komisyon kurdular. Şaka gibi de komisyonun başına bir zamanlar FETÖ'ye sevgi balonları uçuran birisini getirdiler. Komisyon başkanvekili AKP'li Selçuk Özdağ belli aralıklarla arzı endam ediyor ve aydınlatıcılıktan uzak tuhaf bilgiler servis ederek soru işaretlerine yenilerini ekliyor.

Darbe girişimini aydınlatmama komisyonu kurulsa ancak bu kadar olur! Selçuk Özdağ önceki ifadelerinde MİT'in darbe girişiminden bir binbaşı sayesinde haberdar olduğunu söylemişti. İsmi açıklanmayan bu binbaşının yanına şimdi bir de meçhul bir er eklenerek kafalar büsbütün karıştırılmıştır. Sebebine geleceğiz ama önce hikayata değinelim.

***

İsimsiz kahraman er, her nasıl yapabildiyse MİT'in ve askeri istihbaratın erişemediği bir bilgiye ulaşıyor. Bilgi Hakan Fidan'a suikast yapılacağı bilgisi…

Bu kahraman erimiz, vakıf olduğu bu dehşet bilgiyi darbe günü 16.00'dan sonra MİT'e bizzat kendisi giderek ulaştırıyor. 

Darbe girişimi Cuma günü gerçekleştiğine göre ilk bilmece, er statüsündeki bir askerin hafta içi elini kolunu sallayarak askeri birliğinden nasıl dışarıya çıkabildiği. Zira askeriyede izinler hafta sonu ve sınırlı saatler arasında yapılabilmekte.

Kuvvetle muhtemel, yerlisi olmadığı Ankara'da MİT binasına kadar gitmeyi başaran bu esrarengiz yetenek, MİT tarafından Tanrı misafiridir denerek kapıdan içeri mi alınıyor? 

Haberi leylekler getirdi deseler daha inandırıcı olacak, öyle bir hikâye…

İşin ekstra trajik yanı, komisyonun muhalefet kanadının ısrarlarına rağmen AKP'li başkan ve üyelerin direnişleriyle Hakan Fidan darbe komisyonuna ifade vermeye getirilemezken Selçuk Özdağ bu bilgilere nerden ulaşabiliyor?

***

Selçuk Özdağ ekliyor; isimleri sır gibi saklanan binbaşı ve er koruma amaçlı hapiste tutuluyormuş.

Darbenin engellenmesine böylesine büyük katkı sağlayan bu kahramanlar devletin bile yetersiz kalacağı hangi güçten korunarak hapiste tutulabilir? Eğer halkın bağrına basa basa boğmasından korkmuyorlarsa!..

FETÖ'nün gece saat 3'e ayarladığı yarım asırlık planın akışını bozan bu iki kahraman eğer gerçekten masal kahramanı değillerse en az Ömer Halisdemir kadar tehlikeli bir görev ifa ederek darbe girişiminin akamete uğramasına katkı sağlamış oluyorlar.

***

Er olmana rağmen zibil gibi FETÖ'cü kaynayan askeri birliğinden gündüz gözüyle çık, MİT'i bul, onları akıl hastası olmadığına ve Fidan'a yapılacak suikast bilgisini getirdiğine inandır. Her yiğidin harcı değil…

Mantık dengesi kurulamayan bu bilgilere bakılırsa AKP darbe sonrası süreci şeffaflıkla değil açıklarını yamamayla geçirmektedir. 

FETÖ'yü tüm unsurlarıyla açığa çıkarmak yerine kendi açıklarını kapatan tek yönlü bir bilgi akışı sağladıkları hiç de yabana atılır bir düşünce değildir.

Damdan düşer gibi ortaya atılan meçhul erin bu tutarsız hikâyesi masaldan ibaretse geriye soruların düğümleneceği tek bir nokta kalır.

Sayın Erdoğan'ın "Zafiyeti var ama dereyi geçerken at değiştirilmez" dediği Hakan Fidan'a darbe bilgisini kim ulaştırmıştır? 

Enişte mi, hükümet mi?

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum