2 milyon TL'ye veresiye defterleri satın alındı

2 milyon TL'ye veresiye defterleri satın alındı

Gaziantep Valiliği'nin koordinasyonunda Vefa Sosyal Destek grupları, şehirdeki bakkallardan 240 veresiye defterini satın alıp borçları kapattı. Zimem defteri geleneğinin devam ettirildiği bu işlem için toplamda 2 milyon TL ödenirken, Vali Gül 400 defterin daha alınacağını ifade etti.

Gaziantep Valiliği tarafından başlatılan 'zimem defteri' projesi kapsamında merkez Şahinbey ve Şehitkamil ilçelerindeki 22 mahalledeki 200 bakkal, Vefa Sosyal Destek Grubu tarafından ziyaret edildi.

Bakkallarda, vatandaşların borçlarının yazıldığı 240 veresiye defteri tutanakla alınarak, hayırseverlerin bağışlarıyla oluşturulan bütçe kapsamında borçları ödendi. Ödeme yapılan bakkallar da iş yeri camlarına borçların ödendiğine dair afiş asıldı.

400 DEFTER DAHA ALINACAK

Bakkallarda toplanan 240 veresiye defteri karşılığında esnaflara 2 milyon lira ödendiğini anlatan Vali Gül, "Bizim istediğimiz bu tür yardımların artarak devam etmesi. Yardımları yaparken 22 mahallemizi seçtik. Kentte yardıma en çok muhtaç olan mahalleleri öncelikli olarak tercih ettik. Bu mahallelerimizdeki 200 bakkalımıza gittik. Bazılarından birden fazla veresiye defteri vardı. Toplam 240 defteri borçlarını kapatarak aldık. Bu bakkallara ödeme yaparken, bağışçılarımızın temsilcileri de ekibimizin yanında yer aldı. Kamu kaynaklarını kullanmadan 2 milyon lira ile 200 bakkalın borcunu kapattık. Bundan sonraki süreçte belirlediğimiz 400 yeni bakkala olan vatandaşlarımızın borçlarını da hayırseverlerin bağışlarıyla ödemeye devam edeceğiz" diye konuştu.

İçişleri Bakanlığı tarafından kurulan Vefa Sosyal Destek Grubunun, koronavirüs tedbirleri kapsamında 312 bin kişiye hizmet ettiğini de anlatan Vali Gül, 161 bin kişiye de 1000'er TL para yardımı yapıldığını söyledi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.