2020 yılı asgari ücret zammı ne kadar olacak?

2020 yılı asgari ücret zammı ne kadar olacak?

Binlerce asgari ücretli çalışan yeni yılın yaklaşması ile birlikte asgari ücretin ne kadar olacağını merak etmeye başladı. Kritik tahminler açıklandı. 2020 asgari ücret zammı ne kadar olacak? İşte detaylar...

Geçtiğimiz senelerde yılda 2 kere asgari ücret zamlanırken son 6 yıldır yılda tek bir kez zamlanıyor. 31 Mart yerel seçiminin ardından zam tufanına tutulan vatandaşlar, ekonomik ağırlığın altında kalmış durumda. Neredeyse her hafta akaryakıt fiyatlarına zam gelirken, şekerden çaya, elektrikten doğalgaza birçok ürüne zam geldi. 

VATANDAŞ DÖRT GÖZLE BEKLİYOR

Yapılan zamlar haliyle vatandaşın bazı eksiklerini gidermesinin önüne geçiyor. Geçim sıkıntısı çeken asgari ücretli çalışanlar, 2020 yılı asgari ücret zammında ümitli bir halde bekleyişini sürdürüyor. 

KOMİSYON ARALIK'TA TOPLANIYOR 

2019 yılı için asgari ücret tespit komisyonu Aralık ayının ilk haftasında toplanmıştı. Komisyon, bu yılda Aralık ayında toplanarak görüşmelere başlayacak, 2020 asgari ücret zammının Ocak ayında açıklanması bekleniyor. 

2020 ASGARİ ÜCRET ZAMMI NE KADAR? 

Merkez Bankası 2019 yılı enflasyon tahminini duyurdu. Açıklanan rakam ise 13,96 oldu. Merkez Bankası 2018 yılı enflasyon rakamını yüzde 20 olarak belirlemişti ve asgari ücret yaklaşık yüzde 25 oranında zamlanmıştı. Yeni enflasyon rakamının yüzde 14 olması durumunda geçtiğimiz sene gelen zammın altında bir zam beklenti oluştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum