A101 Bim Şok Migros Pazartesi açık mı? 13 Nisan Marketler açık olacak mı?

A101 Bim Şok Migros Pazartesi açık mı? 13 Nisan Marketler açık olacak mı?

13 Nisan'da A101, BİM, ŞOK, Migros açık olacak mı? İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre 10 Nisan - 12 Nisan tarihleri arasında 31 ilde sokağa çıkma yasağı ilan edilmişti. İşte marketler ne zaman açılacak sorusunun cevabı...

Hafta içi marketler açık olacak mı? İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya ile 31 ilde sokağa çıkma yasağı ilan edildi. 2 gün sürecek yasak kapsamında A101, BİM, ŞOK, Migros kapalı kapalı olacak mı en çok merak edilen soruların başında yerini aldı. 10 Nisan 2020 saat 24.00 itibari ile başlayacak yasak, 12 Nisan 2020 saat 24.00 itibari ile sona erecek. Peki marketler hafta içi açık olacak mı?  A101, BİM, ŞOK, Migros hafta içi kapalı mı?

A101, BİM, ŞOK, MİGROS HAFTA İÇİ AÇIK OLACAK MI?

Yayınlanan genelge kapsamında 31 ilde sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Bu kapsamda 10 Nisan 2020 saat 24.00 itibari ile  A101, BİM, ŞOK, Migros kapalı olacak. Sokağa çıkma yasağı 12 Nisan 2020 saat 24.00 itibari ile sona erecek. yasağın sona ermesi itibari ile marketler yeniden faaliyete geçecek.

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI NEDİR?

Sokağa çıkma yasağı devletler tarafından olağanüstü durumlarda vatandaşların sokağa çıkma özgürlüklerinin kısmen veya belirli süre içerisinde tamamen ellerinden alınmasıdır. Bu kararın devlet tarafından verilebilmesi için öncelikle olağanüstü bir hal olması ve devletin bu yönde çalışmalarını aktarması gerekir. Sokağa çıkma yasağı kararı iki durumda alınabilir. Birincisi olağanüstü hal şartlarıdır. İkincisi ise Temel Hak ve Hürriyetlerin kısıtlanması durumlarıdır.

 

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI CEZASI NE KADAR?

Sokağa çıkma yasağını ihlal edenler için uygulanacak cezalar Kabahatler Kanun’una göre belirlenmektedir.

20 YAŞ VE ALTI ÇİN SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI İLAN EDİLMİŞTİ

İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan genelge ile 20 yaş ve altı gençler için sokağa çıkma yasağı ilan edilmişti. Alınan karar kapsamında özel gereksinimi lan çocuk ve gençlerin enfeksiyon yayılımını engelleyecek uygun şartları yerine getirmek koşulu ile ikametlerinden çıkmalarına, park ve bahçelerde dolaşmalarına aynı il sınırları içinde araçla seyahat etmelerine izin verildi. Genelgede, 01 Ocak 2000 sonrası doğmuş, doğuştan ya da sonradan herhangi bir hastalık veya kaza sonucu bedensel, zihinsel, ruhsal, duyusal ve sosyal yetilerini kaybetmiş, günlük hayatın alışılmış, tekrar eden gereklerini önemli ölçüde kendi başına yerine getirememesi nedeniyle başkalarının desteğine gereksinim duyan bireylerin uzun süre kapalı alanda kalmasının ruhsal ve fiziksel olarak sağlıkları üzerinde olumsuzluklar oluşturabileceği ifade edildi.

65 YAŞ ÜSTÜ SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI İLAN EDİLMİŞTİ!

21 Mart 2020 tarihinde yayınlanan genelgeye göre; 65 yaş ve üzeri ile bağışıklık sistemi düşük, ve kronik akciğer hastalığı, astım, KOAH, kalp/damar hastalığı, böbrek, hipertansiyon ve karaciğer hastalığı olanlar ile bağışıklık sistemini bozan ilaçları kullanan vatandaşlar 21 Mart saat 24.00’den sonra ikametlerinden dışarı çıkmaları, açık alanlarda, parklarda dolaşmaları ve toplu ulaşım araçları ile seyahat etmeleri sınırlandırılarak sokağa çıkmalarını yasaklandı.

İhtiyaç olması halinde özellikle tek başına yaşayan ve ihtiyaçlarını karşılayacak yakını bulunmayan 65 yaş ve üstü ile kronik rahatsızlığı olan vatandaşlarımızın mağdur olmaması; temel ihtiyaçlarını karşılamak için vali/kaymakamların başkanlığında 65 yaş üstü Vefa Sosyal Destek Grubu oluşturuldu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.