ABD İncirlik Hava Üssü’nü Kapatıyor mu? İşte detaylar..

ABD İncirlik Hava Üssü’nü Kapatıyor mu? İşte detaylar..

Adana’da bulunan İncirlik Hava Üssü’nde, ABD Hava Kuvvetlerinin üst bakım işlerinde çalışan işçilerin yarısından fazlasının çıkarılması, üssün kapatılma şüphesini doğurdu.

İncirlik Hava Üssü’nde ABD’li şirket tarafından çalıştırılan 890 kişinin 424 tanesinin iş aktini feshedilecek olması, son zamanlarda sıkça dile getirilen İncirlik Hava Üssü’nün kapatılması meselesini tekrar gündeme getirdi.

ABD YAPTIRIM UYGULARSA İNCİRLİK ÜSSÜ GÜNDEME GELEBİLİR

Türkiye ile ABD arasındaki ilişkiler düzelme yoluna girse de ABD’nin askeri bürokratları ve bazı siyasetçilerin hala Türkiye’ye yaptırım uygulanması gerektiği yönünde politikalarını gündemde tuttuğu biliniyor. Türkiye’nin Ortadoğu’da bağımsız politika izlemesini istemeyerek sürekli yaptırım tehdidi yapan ABD’nin bu tutumuna karşı, Türkiye’de sıkça dillendirilen İncirlik Üssü’nün kapatılması meselesi, durduk yerde işçilerin yarıdan fazla çıkarılacak olmasıyla tekrar tartışmaya başlandı.

SENDİKANIN İŞTEN ÇIKARMALARLA İLGİLİ AÇIKLAMASI

Türk Harb-İş Sendikası Adana Şube Başkanı Erdal Akalın, işten çıkarılmalarla ilgili yaptığı açıklamada, ”20 Ocak 2020 Pazartesi günü itibarıyla ABD’li işveren şirketi, İncirlik Hava Üssü’nde çalışan sendikalı 424 kişinin iş akdini fesedeceğini sendikamıza tebliğ etti. Bu çalışanların 32’sinin kadın, 392’si ise erkek çalışan olduğunu belirttiler. Biz Türk Harb-İş Sendikası olarak bu çıkışların etik olmadığını ve içerisinde bulunduğumuz ekonomik koşullarda insanların kötü etkileneceğini belirttik. Bu kesinlikle kabul edilemez bir durumdur. Toplam çalışanın 890 olduğu bir yerde 424 kişinin iş akdinin feshedilmesi, toplu bir işçi kıyımını işaret ediyor. ABD’li işverenin böyle bir tutumdan vazgeçmesini istiyoruz. Eğer bu mevcut durumdan vazgeçmezlerse, biz de Türk Harb-İş Sendikası Genel Merkezi ve bağlı bulunan şubeleri ile en sert tedbirlerin alınacağının bilinmesini isteriz.” dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.