ABD Uygur Türklerine Zulüm Yapan Çin’e Yaptırım Uygulayacak

ABD Uygur Türklerine Zulüm Yapan Çin’e Yaptırım Uygulayacak

ABD Temsilciler Meclisi, Uygur Türklerine yaptığı baskı ve zulümlerden dolayı, Çinli yetkililere yaptırım uygulanması kararı aldı.

Demokrat Kaliforniya vekili Brad Sherman tarafından sunulan, Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ndeki Uygur Türklerine yaptıkları baskı ve zulümlerden dolayı, Çinli yetkililere yaptırım uygulanması teklifi, iki siyasi partinin de desteğiyle bire karşı 407 oyla ABD Temsilciler Meclisi’nde kabul edildi.

ABD Temsilciler Meclisi’nde kabul edilen tasarıya göre, gözetleme amaçlı kullanılabilen tüm ABD menşeli cihazların Çin’e satışının yasaklanması istenirken, ayrıca Beyaz Saray’dan, Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ndeki insan hakları ihlallerinde rolü olan tüm Çinli yetkililerin isimlerinin 120 gün içinde Kongreye gönderilmesi de talep edildi. Temsilciler Meclisi ve Senatodan geçen tasarının önce birleştirilmesi ve daha sonra imzalanması için Beyaz Saray’a gönderilmesi bekleniyor.

Temsilciler Meclisi Azınlık Lideri Kevin McCarthy, yaptığı açıklamada, ”ABD olarak bölgedeki azınlıkların maruz kaldığı baskıyı görmezden gelemeyiz. Kongreden geçen Hong Kong Demokrasi ve İnsan Hakları Yasasında olduğu gibi bu tasarıda da Çin Komünist Partisine basit ama güçlü bir mesaj gönderiyoruz. Kayda değer sonuçları olmadan insanların hakları pahasına güç sürdürülemez.” dedi. Temsilciler Meclisi ve Senatodan geçen tasarının önce birleştirilmesi ve daha sonra imzalanması için Beyaz Saray’a gönderilmesi bekleniyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.