Abdullah Gül'den Kuzey Irak uyarısı!

Abdullah Gül'den Kuzey Irak uyarısı!

Abdullah Gül, K.Irak'la ilgili olarak "Manşetlere baktığımda sanki bizim Kürt nüfusumuz yokmuş gibi sorumsuz manşetler de görüyorum. Onda da çok dikkat etmek gerekir" dedi

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Irak ve Suriye'nin toprak bütünlükleri ve siyasi birliklerinin devam etmesi gerektiğini belirterek, "Devam etmesi için de o ülkelerin bu şartları oluşturmaları, temelinde insan hakları, hukuku, eşitliğini kendi aralarında sağlamaları gerekir. Buralarda yapılan hatalar neticede hep bölünmelere kadar gidiyor." dedi.

Gül, aile ziyaretlerinde bulunmak üzere geldiği İzmir'de Hisar Camisinde kıldığı Cuma namazının ardından Kemeraltı Çarşısı'nda vatandaşlarla selamlaştı.

Hisarönü'ndeki bir kahvecide oturarak vatandaşlarla sohbet eden Abdullah Gül, gazetecilerin Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) gayrimeşru referandumu ve Suriye'deki gelişmelerle ilgili sorusunu yanıtladı.

Kuzey Irak'taki gelişmeleri devlet erkanının çok yakından takip ettiğini, Türkiye'nin ulusal meseleleri konusunda gerekenlerin yapıldığını belirten Gül, şöyle konuştu:

"Hiçbirimiz bu coğrafyada herhangi bir ülkenin toprak bütünlüğünün tehlikeye girmesini istemeyiz. Dolayısıyla özellikle Irak, Suriye söz konusu olduğunda toprak bütünlükleri, siyasi birlikleri hep devam etmeli. Devam etmesi için de o ülkelerin bu şartları oluşturmaları, insan hakları, hukuku, eşitliğini kendi aralarında sağlamaları gerekir. Buralarda yapılan hatalar neticede hep bölünmelere kadar gidiyor." diye konuştu.

GEÇMİŞE DAYANIYOR

Gül, Irak'ta bugün yaşananların geçmişe dayandığını ifade ederek, şöyle devam etti:

"Irak'ın bu hale gelmesi yeni bir şey değil, 80-90'lı yıllarda başlayan süreçler, Halepçe'de Kürtlere karşı kullanılan kimyasal silahlar, 32-36. paralellerin uygulamaya girmesi... Adım adım oluştu. Onun için hep dikkatli olmak gerekiyor. Onun için önce herkesin kendi vatandaşlarını, farklılıkları ne olursa olsun kendilerine iyi bağlaması lazım. Herkesin aidiyetini ülkesine sağlamlaştırması lazım. Bunlar yapılmazsa uzun vadede ayrışmalar ortaya çıkıyor. Bir taraftan Irak'ın toprak bütünlüğünü, siyasi birliğini hep desteklememiz lazım ki biz bunu güçlü bir şekilde destekledik."

KENDİ VATANDAŞLARIMIZIN KALBİNİ KIRMAMAK LAZIM

Gül, Kuzey Irak konusunda siyasetçiler, halk ve medya mensuplarının demeçlerinde, söylemlerinde dikkatli olması gerektiğinin altını çizerek, "Herhangi bir şekilde kendi vatandaşlarımızın bazılarının da asla kalbini buruk hale getirmemek gerekir." ifadelerini kullandı.

SORUMSUZ MANŞETLER

11. Cumhurbaşkanı Gül, şunları kaydetti:

"Ne söylediğimi anladınız, manşetlere baktığımda sanki bizim Kürt nüfusumuz yokmuş gibi sorumsuz manşetler de görüyorum. Onda da çok dikkat etmek gerekir. Bu coğrafyada herkes kendi ülkesinde huzur içinde, barış içinde yaşamalı. Bunu sağlamak da o ülkeyi idare edenlerin görevleri. Vaktiyle Saddam'ın acımasızlığı olmasaydı Irak da bu duruma gelmezdi. Suriye'nin acımasızlığı olmasaydı Suriye o hale düşmezdi. Bütün bunlardan alınacak darsler var."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.