Adana Emniyet Müdürlüğü'nden 'Narko Terörizm' Kitabı

Adana Emniyet Müdürlüğü'nden 'Narko Terörizm' Kitabı

ADANA'da Çocuk, Terör ile Uyuşturucu Suçları ile Mücadele Şube müdürlüklerinin verileriyle hazırlanan analizler 'Narko Terörizm' adı altında kitaplaştırıldı.

 

Uygulanan suçla mücadele yöntemlerinin yetersiz olduğunu belirten Adana Emniyet Müdürü Osman Ak, birbirinden bağımsız olarak görülmesine rağmen, ilkokula kadar giren uyuşturucu ile terörizmin iç içe geçmiş suçlar olduğunu vurgulayarak çalışma yapılmasını istedi. Çocuk Şube Müdürlüğü, Terörle ve Uyuşturucu Suçları ile Mücadele Şube Müdürlüklerinin 15 ile 18 yaş altı suça sürüklenen çocuklar ve 18 yaş üstü zanlıların sosyo kültürel yapılarının incelemesini yaptırdı. Araştırmada Türkiye'de alkol ve madde bağımlılığı tedavisi görenlerin sayısının 300 bini geçtiği saptandı. Araştırmalar sonucunda AMATEM'de tedavi görenler arasında 13 yaşındaki çocukların bulunduğu da kayıtlara girdi. Terör suçlarında da işlem yapılanlar arasında 11 yaşından küçüklerin bulunduğu değerlendirildi.

Elde edilen bilgiler ve analizler sonucu 'Narko Terörizm- Uyuşturucu ve PKK' başlığı altında kitap hazırladı. Ayrıca elde edilen bilgilerle 'Suça Sürüklenen Çocuklar -Terör' ve 'Suça Sürüklenen Çocuklar - Uyuşturucu' konulu 2 ayrı yayın da hazırlandı.

Kitaplarda 18 yaş altı ve üzerinde olanların ifadeleri, aile yapıları ile sosyo ekonomik ve eğitim düzeyleri ele alındı. Yaklaşık 1000 çocuğun ifadelerinden seçilen örnekler, toplumsal olaylarda ve uyuşturucu operasyonlarında çekilen görüntülerle de desteklendi.

Göçe bağlı hızlı nüfus artışına rağmen plansız, denetimsiz ve altyapısı olmayan yerleşim birimlerinde yetişenlerin daha fazla suça sürüklendikleri vurgulandı.

OTORİTERİNİN ZOR SAĞLANDIĞI BÖLGELER

Devlet kontrolü ve otoritesinin zor sağlandığı bölgelerde, Terör, Uyuşturucu ve Asayiş suçlarının diğer bölgelere göre yoğunluk gösterdiğinin ifade edildiği kitapta şu değerlendirme yapıldı:

"Çarpık kentleşmenin getirdiği bu problemlerin yanında, özellikle Terör Suçları ile Narkotik Suçlarının aynı bölgelerde işlendiği istatistiksel verilerden anlaşılmaktadır. Adana genelinde 2016 yılı içerisinde uyuşturucu madde ticareti yapan şahısların yakalanmasına yönelik, istihbarı, planlı ve projeli 666 adet çalışmadan 432 adedinin terör eylemlerinin yoğun olarak yaşandığı bölgelerde yapılması bu durumun en açık göstergelerinden birisidir. Özellikle bazı bölgelerde polise yönelik düzenlenen silahlı, taşlı, molotoflu saldırılar ile toplumsal gösteri ve eylemlerde amaç polisin normal zamanlarda dahi rahat denetim yapmasını engellemektir. Örgütün hedefinin, bu sayede kendi adına uyuşturucu madde ticareti yapan şahıslara alan yaratmak olduğu değerlendirilmektedir."

 

Adana Emniyet Müdürlüğü'nden 'Narko Terörizm' Kitabı

Adana Emniyet Müdürlüğü'nden 'Narko Terörizm' Kitabı

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.