AK PARTİ DÖNEMİ BİTİYORMU !

AK PARTİ DÖNEMİ BİTİYORMU !

Metropoll’ün, Davutoğlu’nun ismi açıklandığı dönemde yaptığı araştırma, hem genel başkanlık hem de başbakanlık konusunda tabandan tam destek...

Metropoll’ün, Davutoğlu’nun ismi açıklandığı dönemde yaptığı araştırma, hem genel başkanlık hem de başbakanlık konusunda tabandan tam destek aldığını ortaya koydu. Araştırmada dikkat çeken sonuçlardan biri ise MHP ve Saadet’e oy verenlerden de destek gelmesi.

Recep Tayyip Erdoğan ‘ın, 10 Ağustos’ta 12. Cumhurbaşkanı olarak seçilmesinin ardından, Ahmet Davutoğlu başkanlığındaki AKP’nin siyasi performansı merak konusu. MetroPoll Araştırma Şirketi tarafından, Erdoğan tarafından AKP Genel Başkanlığı için adı açıklandığı günlerde yapılan bir kamuoyu araştırması, Davutoğlu’na AKP tabanından büyük destek geldiğini ortaya koydu.

Metropoll’ün, 21 Ağustos günü, Erdoğan tarafından adının açıklanmasından sonra 28 ilde 2453 kişiyi kapsayan bir araştırma yapıldı. Araştırma ile, Ahmet Davutoğlu’na desteğin hem AKP tabanında hem de son seçimlerde diğer partilere oy verenler arasında ne düzeyde olduğu ölçüldü. Araştırmanın dikkat çeken sonuçları şöyle:

MHP VE SAADET’TEN DE DESTEK VAR

Araştırmaya katılanlara AKP Genel Başkanı ve Başbakan’ın Ahmet Davutoğlu olmasını onaylayıp onaylamadıkları soruldu. Buna göre yüzde 45,5′i Davutoğlu’na destek sunarken, yüzde 43,3′lük bir kesim ise karşı olduğunu beyan etti. Yüzde 11,3′lük kesim ise ya yanıt vermedi ya da kararsız kaldı. Bu sonuçlar Davutoğlu’nun ilk etapta oldukça önemli bir desteği aldığını gösteriyor.

010920140957262425143_3

Aynı soru bu kez hem AKP’ye hem de diğer partilere oy verenlere soruldu. Buna göre, AK Parti’ye oy verdiğini söyleyenlerin yüzde 83,9′u Davutoğlu’na destek verirken, sadece yüzde 9,6′lık bir kesim karşı çıktı. Yani AKP tabanı, Davutoğlu ismine yine büyük destek veriyor.

Diğer partilere oy verenler içinde ise ilginç sonuçlar var. Örneğin; MHP’ye oy verdiğini söyleyenlerin yüzde 22,8′i Davutoğlu’na destek verdi. BDP’de bu oran yüzde 17 iken, Saadet Partisi tabanının yüzde 36,8′i de Davutoğlu’na sıcak baktığını beyan etti. CHP’ye oy verenler arasındaki desteği ise yüzde 8,1 oldu.

010920140958002427260_3

Araştırmada sorulan “Davutoğlu’nun genel başkanlığındaki AK Parti’ye oy verir misiniz?” sorusunun sonuçları da yine ilginç.

Araştırmaya katılan kişilerin yüzde 40,7′si oy vereceğini söylerken, oy vermeyeceğini söyleyenlerin oranı yüzde 47,2 oldu.

Buna karşın geçen seçim AKP’ye oy verenlerin yüzde 83,4′ü yine oy vereceğini belirtirken bu oran MHP’de 9,8, BDP’de yüzde 14,1, Saadet Partisi’nde yüzde 27,8.

Kaynak – Karşıgazete

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.