• BIST 101.742
 • Altın 227,796
 • Dolar 5,2959
 • Euro 5,9997
 • İstanbul 11 °C
 • Ankara 9 °C
 • Yozgat 3 °C
 • İzmir 14 °C
 • Adana 14 °C
 • Bursa 10 °C

AKP O Bakanlığı kapatacak

AKP O Bakanlığı kapatacak
Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (AKP) Kültür ve Turizm Bakanlığı’nı kapatacağı öğrenildi.

24 Haziran seçimlerinin ardından Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin tümüyle yürürlüğe girecek. Teknik hazırlıklar ise tamamlanma aşamasına geldi.

Yeni sisteme uyum kapsamında, uzun süredir Başbakanlık bünyesinde oluşturulan bir komisyon tarafından teknik hazırlık yapılıyor.

Türkiye Gazetesinden Yücel Kayaoğlu’nun haberine göre; bu komisyon Adalet ve Kalkınma Partisi bünyesindeki uyum komisyonları ile koordineli olarak, seçimlerden hemen sonra, kamunun yeniden yapılandırılması kapsamında, hangi bakanlıkların bölüneceği veya birleştirileceği, lağvedilecek kamu kurumları, birleştirilecek kurumlar ve yeni oluşturulacak kurumlarla ilgili ayrıntılı bir rapor hazırladı. Tüm bakanlıklar ile kurumların teşkilatlanmasını iyi bilen, bir anlamda ‘devletin hafızası’ olarak nitelendirilen emekli üst düzey bürokratlardan da yardım alınarak hazırlanan rapor, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a sunuldu. Yeni sisteme uygun bir devlet yönetimi şemasının yer aldığı bu raporda bulunan öneriler konusunda son karar Erdoğan tarafından verilecek.

KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞININ BÖLÜNEREK…

Yeni yönetim yapısı, kamu hizmetlerinde verimli, süratli ve etkin bir şekilde yürütülmesi ile hizmetin özelliği ve gereklerine uyun bir şekilde kurgulanırken, atamalarda kariyer ve liyakat ile nitelikli personel istihdamı esası dikkate alınacak. Kamu hizmetlerinde koordinasyon ve iş bölümünün sağlanması, benzer hizmetlerin tek kuruluş altında toplanması ve kaynak kullanımında israfın önlenmesi hedefi ile yeniden yapılandırılacak bakanlıkların tamamı ‘icracı’ niteliğinde olacak.

Kulislerde yeni yapılanma çerçevesinde, Kültür ve Turizm Bakanlığının bölünerek ‘kültür’ bölümünün MEB’e, ‘Turizm’ bölümün ise tek elde toplanacak ekonomiye yönetimine bağlanması, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının, ‘Şehircilik ve Yerel Yönetimler Bakanlığı’ olarak yapılandırılması, ‘Çevre’ bölümünün ise Orman Bakanlığı ile ilişkilendirileceği belirtiliyor.

Orman ve Su İşleri Bakanlığının ‘Su’ bölümünün Enerji Bakanlığı bünyesinde değerlendirilmesi, Tarım, Orman ve Çevre Bakanlığı adı altında yeni bir bakanlık kurulabileceği, güvenlikle ilgili tüm birimlerin tek bakanlık altında toplanması, yine gençlik, kadın, sosyal politikaların da tek elden yürütülmesinin planlandığı ifade ediliyor.

Sosyal politikaların Çalışma Bakanlığı bünyesine alınabileceği de belirtiliyor. Bu durumda, Gençlik, kadın, spor ve aile ile ilgili farklı bir yapılanmaya gidilebileceği kaydediliyor.

Kamuda, farklı bakanlıklar altında faaliyet gösteren ekonomi ile ilgili birimler de yeni yönetim sisteminde tek çatı altında toplanacak. AKP kurmayları, sistemin ‘ekonominin tek patronu’ olacak şekilde kurulacağını belirtiyor. Yeni hükûmet sistemine uyumlu olarak, gündeme gelecek Cumhurbaşkanlığı Yardımcılıklarının ise ‘Güvenlik-Savunma’, ‘Ekonomi’ ve ‘Dış politika’ başlıkları altında görev yapacakları belirtiliyor.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
  yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Ülkücü Medya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.