AKP'LİLER terörün finansmanının araştırılmasını reddetti

AKP'LİLER terörün finansmanının araştırılmasını reddetti

MHP terör örgütlerinin ülkemizdeki finansal faaliyetlerinin araştırılarak terörizmin finansmanının önlenmesi için alınması gereken tedbirleri tespit etmek amacıyla meclis araştırma komisyonu kurulmasına dair önergesi AKP tarafından reddedildi.

MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay'ın terör örgütlerinin ülkemizdeki finansal faaliyetlerinin araştırılarak terörizmin finansmanının önlenmesi için alınması gereken tedbirleri tespit etmek amacıyla meclis araştırma komisyonu kurulmasına dair önergesi AKP'li milletvekilleri tarafından reddedildi. MHP'li Akçay, "Bir taraftan FETÖ, diğer taraftan PKK ile mücadele ettiğimiz ve özellikle FETÖ ile mücadele kapsamında FETÖ'nün finansal yapılanmasına ilişkin operasyonların devam ettiği bir dönemde AKP'nin önergemizi reddetmesi manidardır" dedi.

 

Ülkemizde FETÖ ve PKK terör örgütleriyle mücadele sürerken Milliyetçi Hareket Partisi terör örgütlerinin finansmanının araştırılması ve terörizmin finansmanının önlenmesi için gereken önlemlerin alınması amacıyla meclis araştırma komisyonu kurulması için önerge verdi. Genel Kurulda oylanan önerge AKP'li milletvekillerinin oylarıyla reddedildi. AKP'nin ret oyu vermesini değerlendiren MHP'li Grup başkanvekili Erkan Akçay "Bu sonuç AKP'nin terörün finansal yapısının araştırılmasını istemediği anlamına gelmektedir. Özellikle FETÖ'nün finansal ağıyla ilgili adli süreçlerin yoğun bir şekilde devam ettiği bugünlerde AKP'nin önergemizi reddetmesi manidardır." dedi.

Terörizmin finansmanının araştırılması önergesinde konuşan MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay ülkemizin hem içeriden, hem dışarıdan terör örgütlerinin saldırı alanı haline geldiğini belirterek "Türkiye Cumhuriyeti olarak, Türk milleti olarak bu saldırılara karşı topyekžn mücadele etmek durumundayız. Bu mücadelenin 'ama'sı, 'fakat'ı, 'lakin'i, 'çünkü'sü olamaz." dedi.

BATAKLIK KURUTULMAZSA SİNEKLER TEKRAR ÇIKAR
Terörle mücadelede önceliğin elbette güvenlikte olduğunu belirten MHP'li Akçay "tek başına güvenlik tedbirleri almak, savunma pozisyonunda kalmak terörle mücadelede yeterli olmuyor. Terör bir bataklıktır, bütün unsurlarıyla birlikte bu bataklığı kurutmak gerekiyor. Bu önergemizde ifade ettiğimiz üzere, terörizmin finansmanıyla mücadele büyük bir önem arz etmektedir. Çünkü terörü, terör örgütlerini ve teröristi besleyen en önemli unsurlardan birisi de terörizmin finansmanıdır. Devletin bütün kurum ve kuruluşlarının teksif edilerek terörle mücadelede başarılı olması gereken alan terör örgütlerinin finansmanıdır. Eğer bu bataklığı kurutamazsak yok edilen sinekler tekrar hayat bulmaya başlayacaktır." dedi.

ÇARPICI VERGİ ÖRNEĞİ
Konuşmasında terör örgütlerinin 'vergi'adı altında haraç topladığını, 'himmet'adı altında finansman sağladığını belirten MHP'li Akçay dikkat çekici bir örnek verdi. Maliye Bakanlığı'nın vergi bilincini arttırmak için ilköğretim çağındaki çocuklara programlar düzenlediğini belirten MHP'li Akçay "Böyle bir konferans sırasında bir vergi uzmanı ilköğretim çağındaki çocuklara kafalarındaki vergi algısını ortaya çıkarmak için soruyor: 'Vergi nedir? Acaba kim anlatacak?'Her çocuk bir vergi tanımı yapıyor; yalnız, bir çocuk şöyle tarif ediyor: 'Her ay bir akşam evimize bir amca gelir, babam ona zarf içinde bir para verir, vergi verir." diyor.'PKK "vergi" adı altında haraç topluyor, evlerden zarf içerisinde vatandaşlardan alıyor ve masum çocuk da bunu kafasına vergi kavramı olarak yerleştiriyor. İşte terörizmin finansmanının geldiği boyutları göstermesi bakımından bu hadise çok vahim bir örnek teşkil ediyor. " dedi.

" FETÖ'NÜN VE PKK'NIN FİNANSAL AĞI MUTLAKA ÇÖKERTİLMELİDİR
15 Temmuz sonrasında FETÖ'yle mücadelenin en önemli aşamalarından birisinin finansal mücadele olduğuna dikkat çeken MHP'li Akçay konuşmasına şöyle devam etti: "FETÖ'nün yoğun bir finansal ağ ile terör örgütünü bilinmektedir. FETÖ; çekler, senetler, nakitler, şirketler, markalar, zincir marketler, okullar, dershaneler ve himmet paralarından oluşan bir finansal ağ kurmuş, bu ağ ile Anadolu'dan çok sayıda iş adamını, meslek odalarını ‰deta mahalle baskısı altına alarak haraç toplamıştır ve bunun adına da himmet demiştir. Himmet adı altında kayıt dışı, şeffaflıktan uzak, denetimden uzak, hesabı verilmeyen paralar toplanmış, finansman sağlanmıştır. Bu ağ içerisinde mesela Zaman gazetesi aboneliği adeta esnaf ve tüccarlar için bir referans olmuştur. Netice itibarıyla bu " network " denilen iletişim ağıyla devasa bir finans ağı kurulmuştur, bu ağların kesinlikle çökertilmesi gerekmektedir."

ortadoğu

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.