Almanya-Baden'de Tatlılar Yarıştı

Almanya-Baden'de Tatlılar Yarıştı

Almanya Karlsruhe Başkonsolosluğun 20 ay önce başlattığı ‘Haydi Türkçe Konuş Benimle’ kampanyası içinde ‘Baden Eyaleti Tatlı Yarışması’ 6 Mayıs Cumartesi günü Schramberg kentin Lise salonunda yapıldı.

Yarışmaya ev sahipliği yapan Türk Okul Aile Birlik başkanı Aydın Özışık, Baden Bölgesi Türk Okul Aile Birlik Federasyon başkan yardımcısı İsmail Uğur Kılıçaslan, Eğitim Ataşesi Gürkan Avcı, Türkçe Kültür dersi öğretmeni Sibel Yılmaz ve 200 civarında vatandaşımız katıldı. program saygı duruşu, İstiklal Marşı ve Alman Milli Marşın okunmasıyla açıldı. İlki 2016 yılında Konstanz, ikincisi Schramberg kentinde yapılan tatlı yarışmasına Baden-Ortenau bölgelerinden 16 aday katıldı. Altı kişiden oluşan jüri heyeti farklı tatlı ve pasta çeşitlerinde görsellik, video tanıtım, tat, hijyen kategorilerine göre puanlar verildi. Jüri heyeti içinde iş kadınları Güler Aydın, Sevilay Timur, bankacı Anıl Toprak, dernek başkanları Fatma Tunca, Ahmet Gözükara yer aldı. Jürü başkanlığını Prof. Dr. Şener Bağ yaptı. Programda Schramberg ve çevresinde Türk öğrenciler sahnede folklor, dans, şiir, semazen, mehter gösterileriyle izleyenleri coşturdu.

En İyi Miras Eğitim

Eğitim Ataşesi Gürkan Avcı eğitimin önemine değinen konuşmasında özetle şu mesajı verdi:

‘Amaç zengin Türk mutfağını herkese tanıtmak. Avrupa’da yaşayan Türk toplumunu birbirine kaynaştırmak. Almanya’da artık beşinci nesil Türk toplumun daha iyi yerlere gelmesi için iyi bir eğitim şart. Burada kalıcı isek onurlu bir şekilde yaşamak istiyorsak en büyük miras eğitimdir. En hayırlı miras üniversite diplomasıdır. Çocuklarınızı, torunlarınızı en iyi şekilde okutunuz. Artık burada çocuklarımız işçi olmamalı. Mühendis, doktor, avukat, yönetici, iş yerlerine müdür olmalı. Mala, mülke yatırım değil eğitime yapın. Bu miras hepimize yeterlidir diye konuştu’.

Öğrencilere Madalya, Takdirname, Roman Hediye Edildi

Kampanya içinde İstiklal Marşın 10 kıtasını ezbere okuyan öğrencilere madalya, takdir belgesi, Türkçe roman hediye edildi. Ataşe Gürkan Avcı tarafından ödüle layık görülen öğrenciler Dila Süzgeç, Latif Doğan, Aleyna Göker, Rukiye Sipal, Ela Şengül, Kerem Yaman, Fatma Fındık.

16 Tatlıdan Tavus Kuşu Pastası Birinci Oldu

Yarışmaya katılan 16 aday içinden Oberndorf kentinden Yasemin Çelik ‘Tavuskuşu’ pastasıyla birinci seçildi. Ödül 250 Euro ve hediye verildi. Schramberg kentinden Yeliz Sabancı ‘Künefe’ tatlısıyla ikinci oldu. İkinci olan Sabancı’ya 150 Euro, hediye takdim edildi. Oberndorf kentinden Ayşe Yıldırım Gürcü tatlısı ‘Katmer’ ile üçüncü geldi. Üçüncü olan Sabancı 100 Euro ve hediye kazandı. Oberndorf kentinden Ayla Arslan portakallı yaş pasta ile dördüncü seçildi. Spaechingen kentinden Hüsne Demirci ‘Köy Baklavası’yla beşinci seçildi. Gaggenau kentinden Ada Çetinkaya ‘Kıbrıs’ tatlısıyla yarışmanın altıncısı oldu. Yarışmanın son üç adayına seyahat şirketi tarafından 100 Euro değerinde hediye çeki verildi.

 

Almanya-Baden'de Tatlılar Yarıştı

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.