Asgari ücretliyi sevindirecek haber! 3 Bin TL

Asgari ücretliyi sevindirecek haber! 3 Bin TL

Türkiye'de 20.000 çalışan sayısına sahip olan, güvenlik anlamında kendini kanıtlamış firmalardan Securitas'ın Türkiye Şube Başkanı Murat Kösereisoğlu, 2020 asgari ücretinin az olduğunu söyledi.

2.324 TL olarak belirlenen asgari ücretin en az 3.000 TL olması gerektiğini açıklayan Kösereisoğlu, Bakanlığa başvuracaklarını söyledi.

Asgari ücret, geçtiğimiz yıla göre %15 oranında zam alarak; bu yıl için 2.324 TL olarak belirlendi. Bu kapsamda 2020 yıl sonuna kadar asgari ücret alan kişiler 2.324 TL maaş alacaklar. Söz konusu karar; işçi temsilcileriyle birlikte bakanlık yetkililerinin aynı çatı altında buluşmasıyla birlikte alındı. Securitas güvenlik şirketinin Türkiye Şube Başkanı olan Kösereisoğlu, belirlenen 2020 yılı asgari ücretinin özel güvenliklerin yaptığı işle kıyaslandığında oldukça yetersiz ve düşük olduğunu ifade ederek bu konuyla ilgili bakanlığa itiraz başvurusu yapacaklarını iletti. Kösereisoğlu, asgari ücretin artırılması talebinde bulunacak.

2020 yılı asgari ücretini belirlemek adına 1 ayda 4 farklı toplantı yapan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, asgari ücretin bu yıl için 2.324 TL olarak uygulanmasına karar vermişti. Komisyon tarafından alınan söz konusu kararla birlikte Türkiye gündemi asgar ücret üzerinde yoğunlaşmış ve bu miktar büyük eleştiriler almıştı. Ardından yerli otomobil tanıtımının yapılmasıyla birlike gündem direkt olarak değişmişti. Securitas Türkiye Başkanı Murat Kösereisoğlu; asgari ücret tartışmalarına güvenlik sektörü üzerinden katılım gerçekleştirerek; sadece Securitas'ın bu konuda çalışanlarına zam yapmasının rekabet noktasında problem oluşturacağını; bu sebepten dolayı asgari ücrete direkt olarak zam yapılması ve %30'un üzerinde artırılması gerektiğini aktardı.

Bakanlığa Başvuru Yapacak

Sözcü Gazetesi'nden Erdoğan Süzer tarafından kaleme alınan söz konusu habere göre; Türkiye'de toplam çalışan sayısı 20.000'e ulaşan Securitas, özel güvenlik sektörü çalışanlarının aldığı ücretin, yapılan işe oranla oldukça yetersiz kaldığını savunarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na bu konuyla ilgili detaylı bir rapor hazırlayarak itirazda bulunacak.

3.000 TL

Özellikle güvenlik sektöründe çalışma şartlarının oldukça ağır olduğunu ifade eden Kösereisoğlu, bu sebepten dolayı sektörde kalan güvenlik görevlisi sayısının her geçen gün azalış gösterdiğini; bundan dolayı hem personel açığı yaşanıp mağduriyet meydana geldiğini, hem de insanlarını işini yapamadığını aktardı. Bu ağır çalışma şartları karşısında 2.324 TL'lik asgari ücretin oldukça az kaldığını söyleyen Kösereisoğlu, 3.000 TL civarına çıkarılmasının şart olduğunu anlattı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.