Azerbaycan Milletvekili Paşayeva: ABD Türkiye’den İntikam Alma Derdinde

Azerbaycan Milletvekili Paşayeva: ABD Türkiye’den İntikam Alma Derdinde

Azerbaycan Milletvekili Ganire Paşayeva ABD Temsilciler Meclisinde kabul edilen Ermeni iddialarını içeren tasarının Türkiye’den intikam alma çabası olduğunu söyledi.

K. Makedonya’nın başkenti Üsküp’te “5. Uluslararası Yahya Kemal Beyatlı Türkçe Şiir Şöleni’nde ABD Temsilciler Meclisince onaylanan sözde Ermeni tasarısını eleştiren Ganire Paşayeva, “Amerika Kongresi’nde alınan karar Türkiye’ye baskıydı. Türkiye’den intikam alma çabasıydı.” dedi.

Ganire Paşayeva, Türkiye’nin Barış Pınarı Harekatı ile büyük oyunu bozduğunu belirterek, “Türkiye, ‘Siz ne yaparsanız yapın, biz sınır güvenliğimizi, toprak bütünlüğümüzü tehdit eden bu terör örgütlerinin kökünü kazıyacağız, bunlara karşı mücadele edeceğiz’ şeklinde çok önemli bir duruş sergiledi.” dedi.

Türkiye’yi duruşundan vazgeçirmek ve baskı uygulamak için böyle kararlar alındığını söyleyen Paşayeva, bu kararları kınadıklarını ve Türkiye’nin yanında olduklarını vurguladı. Sadece sözde değil gerekirse canlarıyla da Türkiye’nin yanında olduklarını kaydeden Paşayeva, gerektiği takdirde Türkiye için şehit olmaya hazır olduklarını söyledi.

TÜRKİYE GÜÇLENİRSE TÜRK DÜNYASI DA GÜÇLENİR

Büyük güçlerin bölgedeki büyük oyunlarının arkasında Türkiye’yi zayıflatma niyeti olduğuna dikkati çeken Paşayeva, “Türkiye zayıflarsa Türk dünyası zayıflar. Türk dünyası zayıflarsa Türk devletlerine çok kötü etki verir. Her coğrafyada yaşayan Türk milletinin, evlatlarının yanında her zaman kardeş Türkiye’miz var. Onun gücü daha çok olursa o zaman bizim, hepimizin, devletlerimizin, toplumlarımızın yanında daha güçlü durur. Ama zayıflarsa o zaman duramaz. O yüzden de biz hepimiz kardeş Türkiye’mizin yanındayız, onun güçlenmesinin yanındayız.”dedi.

Avrupa Birliği’nin Türkiye’ye karşı ikiyüzlü siyasetini açık açık söylediklerini ifade eden Paşayeva, “Terörle mücadele diyorsunuz ama maalesef terörle mücadelede Türkiye’ye destek vermemeniz bir tarafa Türkiye aleyhine çalışan terör örgütlerine destek veriyorsunuz. Bu nasıl terörle mücadele anlayışıdır?” diye sordu.

BİR OLUP BÜYÜK OYUNLARI BOZARIZ

Türkiye ile Azerbaycan arasındaki güçlü bağlara işaret eden Ganire Paşayeva, “Türkiye de bizim vatanımızdır. Bizim dedelerimiz bunu hayatıyla bize anlatmışlar. Biz bugün de söz konusu vatansa gerisi teferruattır deyip Türkiye’nin terörle mücadelesinde daha çok yanında olacağız. Azerbaycan’ın işgalci Ermenistan ile mücadelesinde, topraklarımızı işgalden azad etme mücadelesinde daha çok yanında olacağız. Kerküklü kardeşlerimizin, Suriye Türkmendağı’nda yaşayan Bayırbucak’ta yaşayan kardeşlerimizin daha çok yanında olacağız. Çünkü birlik beraberliğimiz artarsa o büyük oyunları daha çok bozabiliriz. Çünkü bu büyük oyunların içeriğine eğer bir bütün olarak bakarsak hedefinde bizler varız. O yüzden biz de bu büyük oyunları bozmak için birlik beraberliğimizi güçlendireceğiz. Bu yüzden kardeş Türkiye’mizin yanındayız. Biz bu mesajı verdik, Türkiye yalnız değil.” dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.