Bahçeli'den Gündeme Dair Önemli Açıklamalar

Bahçeli'den Gündeme Dair Önemli Açıklamalar

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Habertürk-SHOW TV ortak yayınında Dilem Arslan Yılmaz'ın sorularını cevapladı.

Devlet Bahçeli HABERTÜRK-SHOW TV ortak yayınındaBu program milletçe çok acı bir dönemden geçtiğimiz zamanda yapılıyor. Ankara'da 99 vatandaşımızın hayatını kaybettiği, çok sayıda vatandaşımızın yaralandığı bir katliamla karşılaştık. Ankara'daki eylemi yapan DİSK, KESK, Türk Tabipler Birliği gibi tecrübeli, çok sayıda eylem yapmış grupların daha tedbirli olmaları gerekliydi. Emniyet güçleri ile koordineli çalışmaları gerekli idi. Terörün tırmandığı ortamda tertip heyeti hassas olmalıydı. Erken bazı tespitlerle gerçek terör örgütünü gizlemenin bir anlamı yoktur. 

BAŞBAKAN'IN 28 MAYIS'TA 3 ÖRGÜTÜN ANLAŞTIĞINI SÖYLEMESİ

Sayın Başbakan, Mayıs ayında bu bilgiye ulaştıysa 4 ayda tedbir almama acziyetinde bulunmuştur. Sarın Başbakan'ın biraz az konuşmasında fayda vardır. Suçlamaları önlemek için istifaları önlemenin anlamı yoktur. Emniyet'tei 3 görevden alma toplumu rahatlatmıştır. Suruç ve Ankara katliamını yakından incelemekte fayda var. 20-25 gün kaldı seçime, Seçim hükümeti olduğundan dolay şu an istifaların da önemi yoktur. 

TERÖRLE MÜCADELE

Terörle mücadelede esas önemli olan istihbarattır. Bombalar Ankara'ya taşınıyorsa burada bir zaafiyet vardır. Bizim bilmediğimiz bir şey varsa öğrenebilmek için iktidarın açıklamalarını beklemek lazım.
Sayın Cumhurbaşkanı ilk defa bir anayasal görev üstlenmiş. DDK'yı görevlendirmiş. Bu hayırlı bir adımdır. DDK önemli bir kuruldur. Ne milleti ne de Sayın Cumhurbaşkanı'nı fazla bekletmesinler, gereğini yapsınlar. 

YAYIN YASAĞI

Olayın aydınlatılmasındaki basın görevi sınırlandırılmamalı. Basının konunun üzerine gitmesine imkan sağlanmalıdır. 

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Show TV, Habertürk, Bloomberg HT ortak yayını öncesi Ciner Yayın Holding Yönetim Kurulu Başkanı Kenan Tekdağ ve Ciner Medya yazar, yöneticileriyle bir araya geldi.

DAVUTOĞLU İLE NEDEN GÖRÜŞMEDİ?  

Başbakan kendisi, Milli İstihparat Teşkilatı kendisine bağlı. Bizimle bir araya gelerek deklerasyon yayınlamasına ne gerek var. Davutoğlu rahat olsun, biz başarı görütrsek destek veririz. TSK'da MİT'te yetişmiş çok başarılı uzmanlar var. Bunların arkasına sağlam bir siyasi irade gelirse terörün kökü kazınır. 

IŞİD TERÖRÜ

IŞİD, İslam'ı çok farklı ve yanlış yönlendiren bir örgüttür. Bu örgütün yok edilmesi lazımdır. Örgüte katılımları azaltmak için ise İslamiyet'in doğru anlatılması gerekmektedir. 

KILIÇDAROĞLU GÖRÜŞME TALEBİ

Kılıçdaroğlu Başbakan'dan görüşme talebi almıştır ve gitmiştir. Sayın Kılıçdaroğlu toplantıdan sonra toplantının detaylarını paylaşmıştır. MHP zamanlama açsısından bunun doğru olmadığını söylemiştir. Toplumda iktidar partisinin teklifine reddederek, muhalefetin teklifini kabul etmemek yanlış algıya sebep olabilir. Muhalefet olarak görüştük, dertleştik ne olacak? Faydası olsa Fizan'da da olsa giderim.

O ÇANTADA NELER VAR?

Bir partiyi itibarsızlaştırmak etik açısından doğru değil. Seçim sonuçlarını esas aldığınız vakit seçim hükümeti kurulabilirdi. Biz bunun etik olmayacağını söyledik. Sayın Davutoğlu hükümeti kurma görevini aldıktan sonra CHP ile göüşmüştür. Tabiidir ve doğrudur. Bundan sonra da MHP'yi ziyaret etmiştir. Bize geldiğinde 5 kişi onlardan 5 kişi de bizden vardı. Sayın Davutoğlu gelişmelerden bilgi verdikten sonra CHP ziyaretinden bilgi verdi. MHP o gün orada çok şey ifade etmiştir. Toplantıdan sonra kamuoyunda söylediklerini sayın Başbakan'a tekrarlamıştır. Çözüm süreci ekseninde bir hükümet kurulamazdı. Kendilerini tebrik ettik ve yollarının açık olmasını söyledik. İkinci görüşmede ise sayın Davutoğlu değerli bir bakan arkadaşı yanına alarak geldi. 

8 HAZİRAN GECESİ

Biz orada çok şey ifade ettik. Türkiye'de azınlık hükümeti kurulamayacağı ifade ettik. Tarihimizde 11 koalisyon kuruldu. Biz de en uzun koalisyonun ortağı olduk. Birinci koalisyon ihtimali AKP-HDP, ikinci koalisyon ihtimali AKP-CHP-HDP olarak söyledik. Bize de ana muhalefet görevi düşüyor dedik. Biz de bu görevi bütün milli hassasiyetiyle yerine getirirdik. MHP'ye milletimiz çözüm bloku karşısında ana muhalefeti verdi. "Eğer çıkmazda iseniz millete gidecceksiniz" demişiz. Neye "hayır" demişiz, azınlık hükümetine, tekrar seçime "hayır" demişiz. Hayır" da hayır var demişiz.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum