• BIST 94.082
 • Altın 189,916
 • Dolar 4,7932
 • Euro 5,6125
 • İstanbul 25 °C
 • Ankara 18 °C
 • Yozgat 15 °C
 • İzmir 27 °C
 • Adana 27 °C
 • Bursa 21 °C

Barın Katliamı protesto edildi

Barın Katliamı protesto edildi
Bundan 25 yıl önce Doğu Türkistan'da kızıl katil Çin tarafından gerçekleştirilen Barın Katliamı, Çin'in Ankara Büyükelçiliği önünde dün protesto edildi.

Doğu Türkistan Hak ve Adalet İnisiyatifi öncülüğünde toplanan çok sayıda imam hatipli öğrenci, kızıl katilleri lanetledi.

Çin'in Ankara Büyükelçiliği önünde gerçekleşen eylemde, İHL'li öğrenciler Doğu Türkistan şehitleri için Yasin-i Şerif okundu. 

Doğu Türkistan Hak ve Adalet İnisiyatifi Genel Sekreteri Muhammet Samet Akkaya, yaptığı konuşmada, şunları söyledi:

"10 gündür Barın Katliamı Anması için Barın Katliamını Duydunuz Mu adlı  pano ve broşür çalışmalarımızla Ankara’daki tüm imam hatip liselerinde başlattığımız çalışmalarda konuyu arkadaşlarımıza  anlattık. 25 yıl sonra  katliamın  başladığı aynı dakikalarda burada onlarca imam hatiplinin kardeşlerinin sesi olmak için toplanmasının nedeni budur.,

20150405_135540.jpg

Gönül ister ki on binler milyonlar bu davayı üstlensin biz imam hatiplilere düşen böyle milli manevi bir meselede öncülük etmek bir damla su taşımışsak karınca misali bu ateşe ne mutlu bize. Birazdan bastırdığımız Doğu Türkistan sorunları konulu broşürleri karanfillerle Kızılay gibi merkezi yerlerde dağıtarak çalışmalarımıza devamedeceğiz. Doğu Türkistan davası özelde Müslüman Türklerin davası sanılabilir ama işlenen insanlık suçları nedeniyle dünya üzerindeki herkesin ortak kaygısı ve mücadele alanı olmalıdır.

Neredeyse her gün bir İslam aliminin idam da dahil cezalara çarptırıldığını ya da yargılanmaya başlandığını duyup bir şey yapamamanın açsını yüreğimizde hissediyoruz.

Bugünkü faaliyetimizde verdiği her tür destekten dolayı Mamak Aklı Selim Platformuna sonsuz teşekkürlerimizi sunuyorum."

basliksiz-8-025.jpg

Halime Timurlenk adlı öğrenci de "Doğu Türkistan’daki kardeşlerimizin başörtüsü ile sokağa çıkamadığını bilmek insana acı veriyor. İbadetlerle ilgili yasak ve kısıtlamaları insanımıza ne kadar anlatsak da daha geniş kitlelere ulaşamıyoruz.  Uygur kardeşlerimizin zorunlu kürtajla bebeklerinden ve kendi canlarından olmaları tarif edilmez bir zulüm" dedi.

YİNE YANLARINA KAR MI KALACAK?

Okunan basın açıklamasında ise şunlar kaydedildi:

"25. yıl önce bugün Doğu Türkistan’daki  Barın kasabasında bir cami  tadilatının durdurulmasıyla başlayan olaylar tepkiye  neden olmuş Müslüman Uygur halkı canı pahasına camiyi savunmuştur. Durumdan endişe eden  Çin devleti ise Uygur halkının haklı taleplerini  en şiddetli biçimde bastırma yoluna gitmiştir. Çin Doğu Türkistan’da bulunan tüm askeri imkânlarını seferber ederek Uygur halkını sindirme yoluna gitmiş böylece tarihte eşine az rastlanır bir katliam gerçekleştirmiştir.

İnsanlığın gözleri önünde cereyan eden bu vahşette binlerce Doğu Türkistanlı Çin ordusunun mermilerine hedef olmuş veya   olayların sonrasında başlatılan operasyonlarda  asılsız suçlamaların hedefi olmuştur. Barın’da yaşanan bu katliam izlerini yıllarca devam ettirmiş Hoten, Gulca ve Urumçi’de de aynı zulüm defalarca yaşanan Çin vahşeti de Çin’in ekonomik, siyasi ve askeri gücü karşısında cılız birkaç söylemin dışında yanına kar olarak kalmıştır.

Her zamanki gibi haklıdan yana tavır alan imam hatipliler olarak dünyanın her yerindeki tüm mazlumların sesi olmak için bu  vesile  ile toplandık.

Ve buradan bir kez daha haykırıyoruz.

Zulmün karşısında ne yapabiliriz demeyin düşman ne kadar güçlü olursa olsun karınca misali su taşıyın bizimle zulmün ateşiyle kavrulan mazlum coğrafyalarımıza.

Allah tüm mazlum Müslümanlara yardım etsin !"

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
  yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Ülkücü Medya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.