• BIST 103.200
 • Altın 197,070
 • Dolar 4,7083
 • Euro 5,4926
 • İstanbul 20 °C
 • Ankara 23 °C
 • Yozgat 21 °C
 • İzmir 26 °C
 • Adana 30 °C
 • Bursa 19 °C

Başbakan'dan Ayhan Oğan Açıklaması: Kimin, Ne Söylediğinin Önemi Yok

Başbakan'dan Ayhan Oğan Açıklaması: Kimin, Ne Söylediğinin Önemi Yok
Başbakan Binali Yıldırım, AKP eski MKYK üyesi Ayhan Oğan'ın "Yeni devlet kuruyoruz" sözleriyle ilgili, "Kimin ne söylediğini önemi yok, bazı televizyon programcılarının, yorumcularının söylediği laflar, bizim partimizi bağlamaz" dedi.

Başbakan Binali Yıldırım, 92 tesisin temel atma ve toplu açılış programına katılmak üzere Sivas'a geldi. Akşam saatlerinde Başbakanlık uçağı ile Sivas Nuri Demirağ Havaalanı'na inen Başbakan Yıldırım'ı burada il protokolü karşıladı. Başbakan Yıldırım, Valilik ziyaretinin ardından gazetecilerin Ak Parti eski MYKY üyesi Ayhan Oğan'ın "yeni devlet kuruyoruz" açıklamasıyla ilgili sorularını yanıtladı. Başbakan Yıldırım şunları söyledi:

"Ne zaman kurulmuş, şaka mı yapıyorsunuz? Türkiye Cumhuriyeti Devleti, 29 Ekim 1923'te kuruldu. O da Osmanlı Devleti'nin devamı olarak kuruldu. 16 Türk devleti var, bu Türk devletlerinin hepsi birbirinin devamıdır. Türkiye Cumhuriyeti de geçtiğimiz 94 yıl içerisinde gelişti, büyüdü ve bugün Allah'a şükür bölgesinde ve dünyada hatırı sayılan bir ülke haline geldi. Onun için kimin ne söylediğini önemi yok, bazı televizyon programcılarının, yorumcularının söylediği laflar, bizim partimizi bağlamaz. Ama şunu söylemekte yarar var, milletimiz bilsin, 15 Temmuz'da Türk devletini yıkmaya çalışan alçak FETÖ'ye karşı bu millet en büyük direnişi gösterdi. Ayyıldızlı bayrağımıza sahip çıktı, ezanlarımız susmadı, bayrağımız inmedi."

'YENİ DEVLET KURULUYORMUŞ, HADİ ORADAN'

Kent meydanında Kongre Müzesi Bahçesi'nde düzenlenen toplu temel atma ve açılış programına Başbakan Yıldırım ile eşi Semiha Yıldırım, 11'inci Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Ak Parti Grup Başkan Vekili Mustafa Elitaş ile Ak Parti milletvekilleri ve il protokolü ile vatandaşlar katıldı. Programa katılan bakanların kısa selamlama konuşmaları yaptı. Kürsüye davet edilen 11'inci Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de kısa bir selamlama konuşması yaparak, Sivas'ın önemine değindi.

Daha sonra kürsüye çıkan Başbakan Binali Yıldırım, Sivas'a 15 yılda 21.5 milyar liralık yatırım yapıldığını söyledi, ikinci üniversitenin de önümüzdeki dönemde kurulacağının müjdesini verdi.

600 yıllık Osmanlı tarih sahnesinden çekilirken yeni kurulacak Türkiye Cumhuriyeti devletinin temellerinin Sivas'ta atıldığını ifade eden Başbakan Yıldırım şöyle dedi:

"O kuruluş yıllarında İstanbul'a çıkan İzmir'e ayak basan işgalci askerlere Sivas tarihi bir cevap verdi. Burada istiklal ve istikbalin toprağı olan Sivas'ta "Manda esaret asla kabul edilmez. Egemenlik kayıtsız, şartsız milletindir" nidaları yükseldi. Türk milletinin bu asil kararı Sivas'tan bütün dünyaya yayıldı. O gün işgalcileri alkışlayanlar oldu. Ne yazık ki ihanet içinde olanlar var. Dün isimleri farklı olan bu hainlerin bugün adı değişti, FETÖ oldu. Tüm alçaklıklarıyla Türkiye'ye, milletimize karşı karanlık bir plan içine girdiler. İşgalci zihniyetlerle bir olup, demokrasimizi yıkmaya çalıştılar. Bugünlerde yeni bir devlet lafları yapılıyor. Hadi oradan. Türkiye Cumhuriyeti'ni kuran irade, 15 Temmuz'da bu devleti yıkmaya çalışanlara gereken dersi verdi. Darbecilere darbeyi vurdu. Ezanlar dinmedi, bayrağımız inmedi. Siz Sivas'ın yiğit insanları o gün meydanlardaydınız. Sivas'ın meydanı o gece Türkiye Cumhuriyeti'nin bağımsızlığı için, milletin kardeşliği için tek yürek oldu, tek ses oldu, darbecilere geçit vermedi."

'1 DOLARA RUHUNU SATANLAR, MİLLETİMİZİ YENEMEZ'

15 Temmuz darbe girişimde 250 şehit ve 2 bin 194 gazi verildiğini hatırlatan Yıldırım, sorumluların teker teker hesep verdiğini belirterek şöyle konuştu:

"Pensilvanya'daki terör baronunun, baş teröristin elini eteğini öpen bu hainler hala beyhude umut içerisindeler. Son derece akılsız, ahlaksızca mahkemelerde tiyatro oynamaya devam ediyorlar, ama boşuna uğraşmasınlar. İçinde bulundukları bu terör bataklığından, alınlarına vurulan vatan hainliği damgasından asla kurtulamayacak, yaptıklarının hesabını kanun içinde, en ağır şekilde vereceklerdir. Dün üst akıl emriyle Gezi olaylarını başlatan, 3'üncü havalimanını, dünyanın en büyük havaalanını durdurmaya çalışanlar, Türkiye'nin çehresini değiştirecek büyük projeleri engellemeye gayret edenler, bugün FETÖ'nün terörist elebaşısı ve onun teröristlerini kullanıyorlar. Terörist başı da milletin tertemiz alınlarını koyduğu seccadeyi ayakkabılarıyla çiğneyerek, akıl hocalarına sizin emrinizdeyiz mesajı veriyor. Bunlar küresel terör odaklarının emrinde. Bizler asil Türkiye vatandaşlarının emrindeyiz. 15 Temmuz'da bunu anlamayanlar iyi bilsin ki bu ezanlar dinmez, bu bayrak inmez. Ruhunu 1 dolara satanlar asla ve asla Türk milletini yenemezler. Sivas'ı yenemezler. Yiğidoları hiç yenemezler. Varsın, bazları önümüze engel koymaya çalışsın. Biz onlara inat demokrasimizi daha da geliştireceğiz. Ekonomimizi daha da büyüteceğiz. Yeni fabrikalar, yeni iş alanları kurarak istihdamı, aş iş alanlarını büyüteceğiz."

'BÖLÜCÜ ÖRGÜTÜ TARİHE GÖMECEĞİZ'

Enerji Bakanlığının enerji bağımlılığını azaltmak için gerçekleştirdiği ihaleye değinen Yıldırım şöyle konuştu:

"Faaliyet gösterecek rüzgar türbini fabrikası ile önümüzdeki 2 yıl içerisinde 1 milyar liranın üzerinde yatırım yapılacak. Santraller üretime başlandığında Sivas'ın 2 katı kadar bir şehrin elektriği yerli kaynaklarla üretilecek. 12 ilde santraller kurulacak bu şehirlerden birisi de Sivas'tır hayırlı uğurlu olsun. Bu projeyi başarılı şekilde hayata geçiren Enerji Bakanımız Berat Albayrak ve ekibini tebrik ediyorum. Biz attığımız her adımda memleketimizi geleceğimizi ve milletimizi düşünüyoruz. Türkiye'nin yeni Anayasa ile çıktığı bu aydınlık yol, daha güzel haberler ve gelişmelerle milletin yüzünü güldürecek. Özellikle yaz aylarını çok iyi değerlendirip ekonomik reformlar, yeni tedbirler için planlarımızı yapıyoruz. Türkiye'nin doğusu ile batısı arasında kalkınmışlık farkını ortadan kaldıracağız. Yıllardır başımızın belası olan bölücü terörü de tarihin derinliklerine gömmüş olacağız. Türkiye 2023'e, 2053'e, 2071'e doğru güçlü adımlarla yürüyecek. Birilerinin ekonomik sabotajları dün olduğu gibi gelecekte de boşa çıkacak, hiçbir işe yaramayacak. Biz milletimize güveniyoruz, sizlere inanıyoruz. Sizinle aşamayacağımız, başa çıkamayacağımız zorluk yok."

Başbakan Yıldırım'ın konuşmasının ardından, diğer katılımcılar ile birlikte 92 tesisin temel atma ve toplu açılış töreni için kurdele kesildi. Başbakan Yıldırım ve beraberindekiler daha sonra Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın'ın oğlunun düğün törenine katılmak üzere alandan ayrıldı.

İKİ DÜĞÜNE KATILDI, ŞEHİT AİLESİNİ ZİYARET ETTİ

Başbakan Binali Yıldırım, 11'inci Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ve beraberindekiler Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın'ın oğlu Burak Aydın ile İşadamı Ünal Karaca'nın kızı Kübra Karaca'nın düğün törenine katıldı. Başbakan Yıldırım ve 11'inci Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, çiftin nikah şahitliğini yaptı. Düğüne basın mensupları alınmadı.

Başbakan Binali Yıldırım, nikah şahitliklerini yaptığı Burak Aydın-Kübra Karaca çiftine nasihatte bulundu. Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın'ın kıydığı nikahın ardından evlilik cüzdanı, teslim etmesi için 11'uncu Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e uzatıldı. Gül, Başbakanın söyleyecekleri olabileceğini belirterek mikrofonu Yıldırım'a uzattı. Başbakan Yıldırım genç çifte nasihatlerde bulunarak "Gençler Burak ve Kübra. Evlilik Aşık Veysel'in de dediği gibi uzun ince bir yol. Hemen öyle telaşlanmayın. Bu yolları sizin için Ulaştırma Bakanımız uzun duble yol haline getirdi. Burada işiniz kolay olacak. Ama zaman zaman da tabii ki zorluklarınız olacak. Zorlukları paylaşıp, azaltacaksınız. Mutlulukları da paylaşıp, arttıracaksınız. Bir ömür boyu sevgi ile, samimiyet ile, sadakat ile bu yolculuğu sürdüreceksiniz. Değerli misafirler, biz evlatlarımızın tahtını yaparız da bahtını yapamayız. Rabbimiz bu iki gencimizin bahtını açık etsin. Şimdi Burak, evliliğin sırrı nedir biliyor musun. İtaat et, rahat et. Kübra sen de havaya girme hemen. Sen de "peki" demesini bileceksin. Birisi hiddetlenince diğeri "peki" diyecek. Gül gibi geçinip gideceksiniz. Sayın 11'inci Cumhurbaşkanımız da az önce bahsetti. Cumhurbaşkanımızın gittiği nikahlarda nasihatleri var. Gidemediklerinde de bizi görevlendiriyor. Biz aynı nasihati tekrar ediyoruz. Bunu da anlatırken Beypazarlı ihtiyar bir hacı amcanın tekerlemesi var. Onu kullanıyoruz. "Bir olur, galip olur, iki olur, rakip olur, üç olur, denge olur, dört olur, gerisi Allah kerim." Bütün bu nasihatleri yaptıktan sonra benim burada görevin bitiyor. Darısı tüm bekarların başına olsun" dedi.

Daha sonra Abdullah Gül, Yıldırım'ın sözlerinden sonra geriye söyleyecek söz kalmadığını belirterek, "Güzel bir aile olun, örnek olun, güzel çocuklarınız olsun, çok olsun. Siz ne kadar mutlu olursanız, aileniz de o kadar mutlu olacaklardır. Nüfus cüzdanı her zaman gelinlere verilir" dedi, cüzdanı geline teslim etti.

Başbakan Yıldırım ardından Erzincan Refahiye'den akrabası olduğu öğrenilen Mehmet Çakıcı ve Merve Vural çiftinin kentteki bir düğün salonunda gerçekleştirilen düğününe katıldı.

Yıldırım, son olarak 1 Ağustos'ta Diyarbakır'ın Lice İlçesi'nde teröristlerce düzenlenen bombalı saldırıda şehit olan jandarma uzman çavuş Erkan Sakal'ın baba evine taziye ziyaretinde bulundu. Ziyaretin ardından Başbakan Binali Yıldırım, karayolu ile memleketi Erzincan'a gitmek üzere kentten ayrıldı.

Kaynak: Haber Kaynağı
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
  yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • MHP Genel Başkanı Bahçeli: MHP'yi TBMM'de Layık Olduğu Bir Mevkiye Mutlaka Taşıyacağız26 Mayıs 2018 Cumartesi 19:47
 • MHP MALATYA ADAYLARI ANKARA’DA26 Mayıs 2018 Cumartesi 19:10
 • MHP'nin seçim beyannamesine neler var?26 Mayıs 2018 Cumartesi 18:49
 • MHP seçim beyannamesi açıkladı26 Mayıs 2018 Cumartesi 15:57
 • Yerele de başkanlık sistemi geliyor26 Mayıs 2018 Cumartesi 14:00
 • Muhalefetin ortak vaadi26 Mayıs 2018 Cumartesi 09:59
 • Muharrem İnce TRT'ye fena yakalandı!26 Mayıs 2018 Cumartesi 09:35
 • Münbiç için yol haritası belli oldu26 Mayıs 2018 Cumartesi 09:15
 • Erdoğan'dan dikkat çeken 'Erzurum' detayı26 Mayıs 2018 Cumartesi 09:14
 • Son seçim anketi SONAR'dan hangi parti kaç puan alacak?25 Mayıs 2018 Cuma 23:33
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Ülkücü Medya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.