• BIST 86.072
 • Altın 251,269
 • Dolar 6,0742
 • Euro 6,8075
 • İstanbul 15 °C
 • Ankara 15 °C
 • Yozgat 15 °C
 • İzmir 19 °C
 • Adana 24 °C
 • Bursa 16 °C

Bereket Öner: Kereste ve Kütükte Lider Olacağız

Bereket Öner: Kereste ve Kütükte Lider Olacağız
Bereket Öner: Kereste ve Kütükte Lider Olacağız

İş dünyasının ihtiyacı olan yatırım kararları açıklanmaya devam ediyor. Antalya’ya kurulacak olan kereste ve kütük fabrikası, hem ülke hem de Adana için son zamanların en güzel haberi olarak yorumlanıyor. Bir süredir kendi projelerine yoğunlaştığı bilinen Bereket Öner, sahaya iniyor. 60 trilyonluk dev yatırımın işsizliğe bir nebze olsun çare olması bekleniyor. Türkiye’de ağaç endüstrisinde yeni nesil kurumsal bir tesise gereksinim duyulduğu bilinirken, genç iş adamı yatırımı ile bölgede lider firmalardan biri olmayı hedefliyor.

“Yerli İş Adamlarının Sorumluluğu Var”

Bereket Öner, projesi ile ilgili ilk kez açıklamalarda bulundu. “Türkiye’nin zorlu sürecinde yerli iş adamlarının sorumluluk alması gerekiyor. Ekonominin stratejik yatırımlara ihtiyacı var. Ağaç endüstrisinde ülkemiz henüz hak ettiği konumda bulunmuyor. Birçok Avrupa ülkesinin gerisinde duruyoruz. Ülkemiz ne yazık ki tomruk ithalatı yapıyor. Kereste ve kütükte hem endüstriyel ormanlara, hem de teknolojik yatırımlara ihtiyaç olduğunu biliyorduk. Ekibimle birlikte çok çalıştık, sektörün ve pazarının analizini yaptık. Yakın zamanda işsizliğe çare olacağımız ve ülkemize ihracat alanında katkıda bulunacağımız düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

Fabrika ’da İleri teknoloji Kullanılacak

Bereket Öner, kereste ve kütük fabrikalarının yerel düzeyde faaliyet göstermesinin bir eksiklik olduğunu düşünerek bu alana yoğunlaştı. Ülkedeki kereste ve kütük üretimi istenilen seviyelere ulaşamadı. Birçok Kuzey Avrupa ülkesinin gerisinde kalındı. Yatırım ile birlikte ülke profesyonel bir tesise kavuşacak. Fabrika açılış anında ileri teknoloji ile donatılacak ve AR-GE çalışmalarına ağrılık verilecek. Bereket Öner, teknolojik yatırımlarının sürekli olarak devam edeceğini ve üretim kapasitesinin arttırılacağını söyledi. Antalya’da böylelikle yeni bir istihdam alanı oluşacak. Ayrıca mobilya, kağıt, dekorasyon, ağaç ev gibi birçok sektörde hammadde ihtiyacı yerli bir firma tarafından karşılanacak.

İç Piyasa İle Birlikte İhracata Yoğunlaşacak

Üretim tesisinin tam kapasiteye ulaşması ile bu alanda yerli firmaların hammadde ihtiyacı daha ucuz ve hızlı karşılanabilir hale gelecek. İç piyasanın dışa bağımlılık oranı kaldırmayı hedefleyen Bereket Öner, dış piyasadan önemli bağlantılar kuracak. Çin, Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere gibi yoğun şekilde kereste talebi yapan ülkelere ihracat yapılacak. Özellikle Ortadoğu ve Kuzey Afrika pazarında etkin bir şekilde rol alacak olan fabrika, buradaki 10 milyon metreküp kereste talebinden önemli bir pay alacak. Bereket Öner, yatırımın her bir aşamasında planlı hareket ettiklerini, 10 yıllık hedeflerinin belirlendiğini söylüyor. Kurumsal bir kimliğe kavuşacak olan üretim tesisi, reklam ve yönetim stratejilerini oluşturacak ve sağlam adımlarla yol alacak. Peki, bu günlerde herkesin diline dolanan Bereket Öner, kimdir? İŞ dünyasında hangi zorluklarla karşılaşmıştır, başarıya nasıl ulaşmıştır.

Bereket Öner, İktisat ve Finans Eğitimi Aldı

1984 yılında Ankara’da doğdu ve burada okula başladı. Lise eğitimini Köksal Toptan Koleji’nde aldı. Bilkent Üniversite İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’ni kazandı ve iktisat okudu. Mezun olduktan sonra, yüksek lisans için Amerika’ya gitti ve Kaliforniya Üniversitesi’nden finans eğitimi gördü. Bereket Öner, yüksek lisanstan mezun olduktan sonra bir Amerikan firmasında çalışmaya başladı. Şirketin finans bölümünde çalışan iş adamı, ailesinin de isteği ile Ankara’ya döndü. Ankara’da birkaç firmada çalışan iş adamının enerjisi yerli firmaların dikkatini çekti. İşe olan bağlılığı Sincan Styropor’dan teklif almasını sağladı. Bu firmada bilgisini ve pratikliğini hissettiren Bereket Öner, 24 yaşında şirketin CEO’su oldu. 3 fabrikaya sahip olan şirketin yüzlerce çalışanı bulunuyordu. Genç yaşta bu büyük sorumluluğun altından kalkan iş adamı, CEO olduğu 2008 yılında “Yılın En Genç CEO’su ödülünü aldı.  Kendine ait bir şirket kurmak isteyen Bereket Öner, buradan ayrıldı ve yatırım danışmanlığı şirketi kurdu. Yatırım ve finans danışmanlığı ile beraber, birçok konut projesi gerçekleştirdi. Genç yatırımcı, uzun zamandır açıklanan projesi için çalışıyordu.

 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
  yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Ülkücü Medya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.