• BIST 94.205
 • Altın 249,504
 • Dolar 6,4839
 • Euro 7,3966
 • İstanbul 26 °C
 • Ankara 20 °C
 • Yozgat 16 °C
 • İzmir 26 °C
 • Adana 29 °C
 • Bursa 22 °C

Bilinmeyen Türkler 'Lübnan Türkmenleri'

Bilinmeyen Türkler 'Lübnan Türkmenleri'
Orta Doğu’nun Gündeme Gelmeyen Türkleri: “Lübnan Türkmenleri”

Orta Doğu’daki baş döndürücü gelişmeler ekseninde Irak ve Suriye gibi ülkelerde bulunan Türk varlığı son dönemde Türkiye’de az da olsa gündeme geldi fakat Lübnan’daki Türk varlığı konusunda Türkiye’de birçok kişinin bilgisi yok. Uzun yıllardan bu yana Lübnan’da kendi kültürlerini yaşatan Türkmenlerin Türkiye ile ilişkilerinin 1989 yılındaki ilk kuruluş noktası ise oldukça ilgi çekici. ORSAM Uzmanı Oytun Orhan’ın kaleme aldığı “Türkiye-Lübnan Dostluk Köprüsü: Lübnan’da Türk Varlığı ve Osmanlı Mirası” isimli raporda Lübnan Türkmenleri “Akkar Türkmenleri, Baalbek Türkmenler, Dınliye Türkmenleri, Giritli Türmenler, Mardinliler, Suriye Türkmenleri, Anadolu Kökenli Aileler (Mardinliler) ve Çerkesler dediğimiz Türkmen toplulukları” olarak sekiz başlıkta ele alınmış. İlişkilerin başlangıcı ise raporda şöyle anlatılıyor…

 
 
“Lübnan ordusunda askerlik görevi yürüten Kavaşra köyünden Halit Esad, 1989 yılında görevi sırasında Türkçe konuşurken subayı tarafından fark edilir. Subayın Halit Esad’ı Türkiye Büyükelçiliği’ne götürmesi ile ilk ilişki kurulmuştur. O dönemin Beyrut Büyükelçisi İbrahim Dicleli ile görüşen Esad, Kavaşra köyünden bir Türkmen olduğunu ifade etmiştir. Bunun üzerine büyükelçi köyün yaşlılarını Büyükelçiliğe davet etmiştir. Daha sonra Büyükelçi İbrahim Dicleli Kavaşra köyünü ziyaret etmiş ve böylece ilk bağ kurulmuştur. 1989 yılında Lübnan iç savaşı nedeniyle Büyükelçinin dönüş yolunda korumalığını köy halkı yapmış, Trablus şehrine kadar eşlik etmiş tir. Bu ilk tanışmadan sonra Beyrut’a atanan yeni büyükelçinin Akkar bölgesindeki iki Türkmen köyünü ziyaret etmesi gelenek haline gelmiştir.”
 
Lübnan Türkmenleri ile alakalı olarak yazılan bu rapor, Yurtdışı Türkler Başkanlığı’nın da katkılarıyla tarafından güncellendi ve tanıtım toplantısı yapıldı. Toplantıya YTB ve ORSAM yetkililerinin yanı sıra Türkiye ve Lübnan’dan akademisyen, bürokrat STK temsilcileri katıldı.
 
Lübnan’da 15 bine varan Türkmen nüfusla ilgili raporu, Oytun Orhan HaberAnaliz için değerlendirdi.
 
 
Analizleri; Oytun Orhan - Orta Doğu Uzmanı
 
 
“Lübnan’da Türk varlığı konusu çok fazla bilinmeyen bir konu ancak 2009 yılında bu konuda bir saha çalışmasına dayalı olarak bir rapor hazırlamıştık. Lübnan’daki Türk varlığını tespit etmeye çalışmıştık. Tespit ettiklerimiz içerisinde Lübnan’ın kuzey eyaletinde yaklaşık 5-6 bin civarında Türkmen nüfusunun olduğunu tespit etmiştik. Bu Türkmen toplulukları kendi ifadelerine göre çok eskiden beri o bölgede yaşayan Türkmenler. Bunun dışında yine Lübnan’ın doğusunda Suriye sınırına yakın yerlerde 5 tane Türkmen köyünün olduğunu tespit etmiştik. Bunlar iyi Türkçe konuşan Türkmenler.
 
Lübnan’daki Türk varlığı Türkmenlerle sınırlı değil. Girit’in Osmanlı hakimiyetinden çıkmasından sonra Girit Müslümanlarının Anadolu’ya ve o dönem Osmanlı hakimiyetindeki Suriye ve Lübnan’a yerleştirilmesi söz konusu olmuştur. İşte o Giritli Türkler dediğimiz 10 bin civarında toplumsal grup var.
 
Bunun dışında Türkiye ile kendi arasında yakın bir bağ kuran Osmanlı mirasçısı olarak Türkiye’ye yakınlık duyan diğer toplumsal grupları da bu çalışma kapsamına dahil ettik ve özellikle Trablus’ta Afgan’da soyadı İstanbuli, Afyoni, Maraşli gibi Anadolu’daki bazı şehirlerle aynı olan birçok aile tespit ettik.
 
Osmanlı zamanında oradaki önde gelen ayrıcalık tanınan bu ailelerin halen orada varlıklarını sürdürdüğünü tespit ettik. Bu insanlar Türkiye’ye karşı yakın bir bağ besliyorlar. Bu insanlarında içinde yer aldığı çalışmayı yakın bir zamanda tamamladık ve bununda tanıtım toplantısını Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığı’nın (YTB) ev sahipliğinde Lübnan’da gerçekleştirdik.
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
  yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Ülkücü Medya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.