Biotin İçeren Şampuanların İçeriği

Biotin İçeren Şampuanların İçeriği

Biotin İçeren Şampuanların İçeriği

Saç sorunlarından en sık rastlananı saçta kalite kaybı, saçta kırılma, sönükleşme, parlaklığın azalması gibi sorunlardır. Bu tip şikayetlerde en etkili aktif madde biotin olarak kabul edilir.

Biotin Nedir?

Literatürde farklı ülkelerde H veya B7 vitamini olarak da adlandırılmaktadır. Kimyasal formülü C10H16N2O3S olan biyotin, suda çözünen bir B kompleksi vitaminlerdendir.
Bağırsaklardaki bakteriler tarafından da üretilmektedir. Sağlıklı bir yaşam için gerekli olan önemli bir vitamindir. Saç vitamini dendiğinde bütün vitaminler sayılabilir çünkü her vitaminin hücre düzeyinde etkileri vardır ancak saça direk etkili vitamin dendiğinde bunların en bilineni B7 ya da bazı ülkelerdeki adıyla H vitamini akla gelir.
B7 vitamini yapı olarak benzeşen saçın ve tırnağın yapımında direk faktör olarak etkili olur. Aynı zamanda güncel haberlerde güzellik ve kozmetik vitamini olarak da adlandırılır.
Yağ, protein ve karbonhidrat metabolizmalarında koenzimdir, hücre gelişimine katkıda bulunur, kanın şeker seviyesini ortalama düzeyde tutmaya yardımcı olur.
Özellikle kemik iliği için çok önemli olmasının yanı sıra sinir dokuları için de elzemdir. Biotinin güzellik vitamini olarak anılmasının en büyük sebebi saçlara ve tırnaklara olan olumlu etkileridir.

 

Biotinin Özellikleri

Biotin, ilk kez maya gelişmesi için zorunlu bir faktör olarak keşfedilmiştir. O zamandan beri, olağanüstü küçük miktarda da olsa, memeli hayvanların günlük besini içinde bulunmasının zorunlu olduğu gösterilmiştir.
Suda çözündüğünden, aşırı dozda alımının bir zararı yoktur, fazla alınan miktar idrarla atılır, güvenle kullanılabilir, yüksek dozlarda bilinen zararlı bir etkisi olmaz.


Biotin Kaynakları | Biotin İçeren Besinler
Karaciğer, yumurta sarısı, balık, tereyağı, peynir, süt, kuruyemiş, bezelye, mercimek, soya fasulyesi, ay çekirdeği, mısır, tahıl, karnabahar ve kümes hayvanlarında bulunur. Ancak vücut bağırsaklardaki bakterilerin de yardımıyla, kendi biyotinini sentezleme özelliğine sahiptir.

 

 

Aqua Thermal Biotin Şampuan saçı ve saçlı deriyi temizlemenin yanı sıra;

  • Saçta kalite artışı sağlar
  • Koparak dökülmeleri engeller
  • Uçtan kırılmaları azaltır
  • Saçtaki sönükleşme ve matlaşma gibi sorunları düzeltir.
  • Saçın kuaförlük hizmetlerine (boya, perma, fön) dayanma gücünü artırır.
  • Rüzgar, güneş ışınları, hava kirliliği gibi zararlı etkenlerden etkilenmesini azaltır.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.