• BIST 100.835
 • Altın 226,837
 • Dolar 5,3074
 • Euro 5,9879
 • İstanbul 9 °C
 • Ankara 10 °C
 • Yozgat 6 °C
 • İzmir 14 °C
 • Adana 18 °C
 • Bursa 14 °C

'Bir âlim, zalime 'zalimsin' diyebilmeli'

'Bir âlim, zalime 'zalimsin' diyebilmeli'
İzmir'de düzenlenen 'Ahlaki Değerlerin Korunması' konulu sempozyumun ikinci oturumunda başkanlığı, Erzurum Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sadık Kılıç yaptı.

İzmir'de düzenlenen 'Ahlaki Değerlerin Korunması' konulu sempozyumun ikinci oturumunda başkanlığı, Erzurum Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sadık Kılıç yaptı.

Yemen Taiz Üniversitesi'nden gelen Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fuad el-Benna, "Alimin Ahlaki Sorumluluğu" konulu bir sunum yaptı. Fethullah Gülen hareketinin İzmir'den yayıldığını söyleyerek konuşmasına başlayan el-Benna, "Umarım bu sizin için, İzmirliler için ahirette krediniz olur. Âlimler ıslah olduğu zaman ümmet ıslah olur, bozulduğu zaman ümmet bozulur." diye konuştu. Amir ve âlim olarak iki sınıf olduğunu, bunların ıslah olması halinde ümmetin ıslah olacağını, bozulması halinde de ümmetin bozulacağını ifade eden el-Benna, "Sultan Kur'ân'dan, yöneticiler dinden ayrıldığı zaman âlimler pozisyon alırlar. Bir âlim, zalime, 'Sen zalimsin.' diyebilmeli. Diyemeyen âlim, dilsiz şeytan olmaktan çıkıp konuşan şeytan olur. Hak söz dediğimiz, ahlakın en önemli özelliklerinden bir tanesi. Beyaz cihadın liderleri âlimlerdir. Âlimin ahlaki sorumluluğu büyüktür." uyarısı yaptı. 'LEZZET VE HAZ, GÜNÜMÜZDE MODEL AHLAK HALİNE GELDİ' Oturumun konuşmacılarından Fas İbn Tufeyl Üniversitesi Öğretim Üyesi Ahmet Bukili, iffet ve istiğna konusunda dinleyicileri aydınlattı. Hizmet Hareketi ve Türk okullarına teşekkür ederek söze başlayan Bukili, Hz. Muhammet (SAV)'in, "Ben güzel ahlâkı tamamlamak için gönderildim." buyurduğunu, İslam'ın ahlakı genel hedef yaptığını belirterek, "Ümmete bakınca rotayı kaybetmiş. Şiddet kültürünün yayılması, bir ahlaki problemdir. Ümmetin ahlakını bozmak için şiddet uygulanıyor. İslam'ın ahlakı ne bir ideolojidir, ne bir siyasi hedeftir. İslam, ahlakı Allah'a yaklaşma vesilesi yapmış." dedi. Kur'ân'daki ahlakın teorik ve felsefi olmadığını kaydeden Bukili, "Efendimiz, ahlak ümmetini inşa etmek için gelmiş. Ahlaklı insanlar, evvela bir namaz kılarlar. Lezzet ve haz, günümüzde model bir ahlak haline geldi. Bütün şehvetlerini ortaya dökecek bir toplum yarattılar. Bu çok yanlış. Buradaki farkı iyi anlamak lazım. İslam ümmetinin ahlakı, evrensel ahlaktır. İslam akidesiyle evrensel ahlak çakışmamalıdır. Şehvetini kontrol edecek bir toplum lazım." diye konuştu. Fethullah Gülen Hocaefendi'nin eğitim sisteminin imana, bir de kültüre dayandığını da belirten Bukili, "Hocaefendi, bu müesseseleri iman ve kültür üzerine inşa ediyor." dedi. İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Osman Abalı da ahlaki yozlaşmanın beraberinde getirdiği psikolojik travmaları anlattı. Günümüz insanının yalnız olduğunu, yalnızlığı gidermek için birliktelik gerektiğini belirten Doç. Dr. Abalı, birarada olmak ve problemlere ortak olmanın şart olduğunu söyledi. Rakamlarla yaşanan erozyonun, beraberinde birçok psikolojik sonuçları olduğunu da aktaran Abalı, 2013 yılında 600 bin evlenme ve 125 bin boşanma olduğunu, hapishanelerde 145 bin kişinin yattığını, suç ve şiddet toplumuna doğru gidiş olduğunu söyledi.  

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
  yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Ülkücü Medya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.