• BIST 94.571
 • Altın 209,919
 • Dolar 5,3320
 • Euro 6,1113
 • İstanbul 16 °C
 • Ankara 14 °C
 • Yozgat 12 °C
 • İzmir 18 °C
 • Adana 20 °C
 • Bursa 18 °C

Boşanma Davasında Tarafların Hak ve Talepleri

Boşanma Davasında Tarafların Hak ve Talepleri
Türk Medeni Kanun’u kapsamında evlilik birliğinde sürdürülebilirliği sağlayamayan kişiler için boşanma hakkı tanınmıştır.

Bu boşanma hakkı çerçevesinde tarafların haklarını koruyabilmeleri açısından mutlak suret ile boşanma davası süreci içerisinde Türk Medeni Kanun’u çerçevesinde söz konusu olan tüm haklarına ilişkin olarak bilgi sahibi olmaları, olası hak kayıpları ile karşı karşıya kalmamaları açısından büyük bir önem taşımaktadır.

 

Boşanma davaları neticesinde hak kaybı yaşanması genel olarak karşılaşılmaktadır. Bu noktada genel olarak bilgi eksikliği hak kayıpları öne çıkar. Boşanma davalarında hem kadının hem de erkeğin mevcut olan geniş kapsamlarda hakları mevcuttur.

 

Boşanma Davasında Neler Talep Edilir

 

Türk Medeni Kanun’u’ nu kapsamında kadın ve erkek şeklinde ayrım söz konusu olmadan eşit biçimde sorumlulukları mevcuttur ve her iki taraf açısından da sorumlulukların ihlal edilmesinden dolayı meydana gelebilecek yaptırımlara tabi olabiliyor.

 

Bu durumda kadın ve erkek arasında ayrım söz konusu olmadan boşanma davası içerisinde haklılığın nasıl savunulacağını önemli hale getirmektedir. Çünkü boşanma davası içerisinde kusur, velayet, tazminat ve nafaka gibi pek çok faktörün belirlenmesi noktasında temel husus olarak öne çıkar.

 

Boşanma Davası Nafaka Hakkı

 

Boşanma davalarında en önemli konulardan birisi de nafaka ödenmesi  veya nafaka talebidir. Türk Medeni Kanun’u kapsamında kadın ya da erkek arasında fark görmeksizin talep edilecek nafaka türüne göre belirlenmiş olan şartlara uygunluk olmasını bekler. Bu minvalde de misal olarak iştirak nafakası, çocuğun velayetini alan kişinin eski eşten, çocuğun bakımına destek vermesi hedefi ile talep edilebilmektedir.

 

Bu neden ile boşanma davası içerisinde erkeğin nafaka hakkı var mı sorusunun yanıtı örnekte de olduğu gibi olumlu şekilde verilebilmektedir. Sonuç olarak boşanma davasında erkek ya da kadın fark etmeksizin nafaka alabilmeleri için Türk Medeni Kanun’u çerçevesinde belirtilmiş olan koşullara uygunluklarına bakılmaktadır.

 

Boşanma davalarının önemli maddelerinden birisi olan nafaka ödemesi ile ilgili olarak bir diğer önemli hususu ise erkeğin nafaka ödemesinde bulunmak istememesi durumunda, bu itirazına ilişkin olarak süreci en doğru şekilde yönlendirmesi gerekliliğidir. Boşanma davasının neticelendirilmesinin ardından erkek açısından yük oluşturan konulardan birisi de nafaka ödemesidir.

 

Erkek, boşanma davasının sona ermesinin ardından yaşamı boyunca nafaka ödemesinde bulunmak istemeyebilir. Bu tip bir durum ile karşı karşıya kalmamak adına, boşanma davası sürecini mutlaka ankara avukat ve profesyonel ve boşanma davaları alanında deneyim sahip olan boşanma avukatı desteğini almaya dikkat etmesi gerekir.

 

Boşanma Davasında Velayet Hakkı

 

Boşanma davası sürecinde erkek tarafının haklarından birisi de velayet hakkıdır. Mevcut olan çocuğun boşanma ardından hangi eşte kalacağı tamamı ile hâkim kanaati altında bulunur. Hâkim tarafından çocuğun söz konusu olan menfaatlerinin göz önünde bulundurulması ile anne veya babadan hangisi ile çocuğun yaşamının daha uygun standartlarda olacağına karar verir ve boşanma davasında velayet bu biçimde sonuca ulaştırılır.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
  yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Ülkücü Medya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.