BOZTAŞ: Engelliler karar mekanizmalarında etkin olmalı.

BOZTAŞ: Engelliler karar mekanizmalarında etkin olmalı.

Tüm Engelliler ve Aileleri Yardımlaşma Derneği (TEDAY) Genel Başkanı İimdar BOZTAŞ: "Ortak yaşam alanlarımızın erişilebilir olması en doğal hakkımızdır."

Tüm Engelliler ve Aileleri Yardımlaşma Derneği (TEDAY) Genel Başkanı İimdar BOZTAŞ’ın, 10 -16 Mayıs Türkiye Engelliler Haftasına istinaden açıklama yaptı:

Boztaş’ın açıklaması şöyle:

Bizim isteğimiz, engelliliğin normal bir hayat tarzı olarak toplumda hak ettiği sosyal yeri bulmasıdır. Kimseden farklı bir davranış, ayrıcalık istemiyoruz. Normal davransınlar, bize haklarımızı korumada engel çıkarmasınlar.

Engellilerin önünde en büyük engel ön yargılardır. Ön yargıları kırmak lazımdır. Ön yargılar var oldukça bir yere varamayacağımız aşikardır.

Her sağlam birey bir engelli adayıdır gibi kalıplaşmış sloganlardan sıkıldık.

Bu ülke hepimizindir. Her karış toprağında herkesin ne kadar hakkı varsa engelli vatandaşlarımızın da o kadar hakkı vardır.

Ortak yaşam alanlarımızın erişilebilir olması en doğal hakkımızdır.

Engelli vatandaşlarımızın yaşam kalitelerinin arttırılabilmesi için,  merkezi yönetim ve yerel yönetimlerin uyum içinde çalışması önem arz etmektedir. Eğer ki köklü çözüm arıyorsak, bunun yolu engellilerin karar mekanizmalarında etkin olmalarına bağlıdır.

16 Nisan tarihinde yapılan referandum ile ülkemiz yeni sisteme geçmiş, önündeki engelleri kaldırmıştır. Ülkemizin önü açıktır.  Gelecek güzel günler yakındır.  Güçlü Türkiye yolunda milletimiz gereğini yapmıştır.

Yeni sistemde engellilerin konularından yakinen ilgilenebilecek engelli milletvekili sayısının arttırılması dileğimizdir. Yeni dönemde, sayın Cumhurbaşkanımızdan Engelliler Bakanlığı kurulmasını talep ediyoruz.

Cumhurbaşkanlığında engelli danışman,  yerel yönetimlerde her partiden engelli meclis üyeleri, siyasi partilerin genel başkanlarının yanında engelli danışmanlar bulundurulması birçok sorunun aşılmasını sağlayacaktır. Engellilerin yönetimde görev almaları arttıkça,  iddia ediyoruz, engellilerin önündeki engellerde kalkacaktır.

Kendisine güvenen tüm engelli kardeşlerime bu vesile ile sesleniyorum.  Engelli kardeşlerim, hangi siyasi partiye meyilli ise orada mücadele etmelidir.  Engellilerle ilgili sivil toplum kuruluşları da üzerine düşen sorumluluklarını yerine getirmelidir.

Bu vesile ile, ENGELLİLER HAFTASININ farkındalık haftası olabilmesini temenni eder, sevgi ve saygılarımı sunarım.

İlimdar BOZTAŞ

TEDAY  Genel   Başkanı ve Etimesgut Belediyesi Meclis Üyesi

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.