Bursa’da üretildi, Guinnes’e aday oldu...

Bursa’da üretildi, Guinnes’e aday oldu...

Bursa, 62 bin 23 adet incili ‘Nilüfer Hatun Kaftanı’ ile rekora aday…

Bursa, 62 bin 23 adet incili ‘Nilüfer Hatun´ kaftanı ile ‘Guinness Rekorlar Kitabı’na aday oldu. ‘Nilüfer Hatun Kaftanı’nın adaylık tanıtımı, Saltanat Kapı’da yapıldı.

Guinness Rekorlar Kitabı’na aday olan 62 bin 23 adet incili ‘Nilüfer Hatun Kaftanı’, Bursa Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Turizm Dairesi Başkanlığı’nın desteğiyle, Saltanat Kapı’da gerçekleştirilen törenle kamuoyuna tanıtıldı.

Bursa’da girişimci Vildan Yolcu’nun sahibi olduğu Vildallı markası bünyesinde tasarım ve üretimi yapılan ‘Nilüfer Hatun’ adlı kaftanın Guinness Rekorlar Kitabı’na adaylık heyecanına Bursalılar da coşkuyla ortak oldu. Mehter Takımı eşliğinde tanıtımı yapılan kaftan vatandaşlardan büyük ilgi gördü. Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Abdullah Karadağ’ın katıldığı tanıtımda, üzerinde 62 bin 23 adet beyaz inci bulunan kaftanı, manken Sibel Kara tanıttı. Kara ile bol bol fotoğraf çektiren vatandaşlar aynı zamanda tarihi anı görüntülemek için de adeta birbirleriyle yarıştı.

Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Abdullah Karadağ, rekorun önemine değindiği konuşmasında, “Güzel bir an yaşıyoruz. ‘Nilüfer Hatun Kaftanı’nın üzerinde 62 bin 23 tane inci var. Büyük el emeği ve göz nuru dökmüşler. İncilerin hepsi tek tek iğne ile işleniyor. Gecesini gündüzüne katan bu ekibi tebrik ediyorum. Bursa Büyükşehir Belediyesi, kültürel faaliyetlerin her zaman yanında” diye konuştu.

Vildan Yolcu ise heyecanını ifade ederek, “Çok sevinçli ve gururluyum. Guinness Rekorlar Kitabı’na adaylığımızı koyduk. İnşallah devamı da gelir. 6 aylık yoğun bir çalışma sürecinin ardından böyle bir eser ortaya çıktı. Güzel olacağını düşünüyorum, inanıyorum, inşallah kazanırız, heyecanla bekliyorum” dedi.

Türkiye’nin 2023 hedeflerinden ilham aldıklarını anlatan Yolcu, bu nedenle üzerinde 62 bin 23 adet inci ile 5 bin adet kristal mor taş bulunan ve 35 bin TL ye mal olan ‘Nilüfer Hatun Kaftanı’nı, rekoru elde etmesinin ardından da Bursa Kent Müzesi’ne hediye edeceklerini açıkladı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.