• BIST 103.186
 • Altın 227,073
 • Dolar 5,3171
 • Euro 6,0307
 • İstanbul 4 °C
 • Ankara 3 °C
 • Yozgat 3 °C
 • İzmir 11 °C
 • Adana 10 °C
 • Bursa 7 °C

Buzağı Maması – Boğa Sperması ve Kızgınlık Tespiti

Buzağı Maması – Boğa Sperması ve Kızgınlık Tespiti
Buzağı Maması – Boğa Sperması ve Kızgınlık Tespiti

Doğumdan sonra gelişmemiş olan rumenin gelişimi hayvanın tükettiği kuru madde miktarına bağlıdır. Kısa zamanda yüksek kaliteli süt/süt ikame yemleri, konsantre ve kaba yem destekleriyle ön midelerin gelişimini hızlandırmak gerekir. Ekonomik olması halinde süt ikame yemi (buzağı maması) ile besleme, sütle beslemeye göre daha hijyenik ve kontrollü bir yöntemdir.Doğal olarak yüksek kaliteli süt ikame yemleri sadece süt inekleri için değil besi sığırlarının iyi gelişmesi içinde oldukça yararlı kaynaklardır. Buzağıların ilerleyen yaş dönemlerine göre artan miktarlarda tükettikleri kaba yemlerden ve başlangıç yeminden gelecek olan protein ve enerji değerleri hesaba katıldığında ve buzağı besleme programına uyulduğunda buzağıların gereksinimleri buzağı mamaları ile fazlasıyla karşılanmış olur.

 

 

Boğa sperması; İyi bir suni tohumlama öncelikle sizin kabiliyetinize bağlıdır. Ben bu işi hemen yaparım demek sizi yanılgıya düşürür. El becerisinin yanında üreme organlarının anatomisini , fizyolojisini ve patolojisini de bilmek gerekir. Ayrıca zaman ve sabır ister. İstenildiğinde süper boğaları elinizin altında olması büyük avantajdır. Kısır boğaların önüne geçilmesinden başka, ayrıca genetik potansiyeli yüksek yaşlı ve sakat boğaların spermaları uzun yıllar kullanılır. Suni tohumlama ile genital yolla bulaşan brucella gibi hastalıkların önüne geçilir, sperma ile bulaşan löykosis, viral diare v.s gib hastalıklar önlenir.

 

Yeni bir yavrunun çekirdeğini oluşturacak yumurtanın boşa gitmemesi, döllenip yavru haline gelmesi için doğa hayvanlara bir istek vermiştir. Bu istek, erkek hayvanı arama isteme şeklinde belirirken dişilik organlarında da döllenen yumurtayı barındırabilecek şekilde değişiklikle olur.Bu değişikliklerin belirmesine kızgınlık tespiti denilmektedir. İneklerde daha özel olarak boğasaklık, Tohumlama veya aşımdan muhakkak gebelik isteniyorsa hayvanların kızgınlıkta olduğu zamanlar tohumlanmaları veya aştırılmaları lazımdır. O halde hayvan sahipleri hayvanlarının kızgın olduğunu anlayıp, ayırmayı bilmelidir. Kızgınlığın başlangıcında şans  % 44.0, kızgınlığın ortasında % 82.5, kızgınlığın sonunda % 75. İneklerin kızgınlıkları 16-24 gün (ortalama 21 gün) arasında bir görülür. Hasta ve gebe olmayan inekler bu sürelerde bir kızgınlık gösterip boğa isterler. Günümüz şartlarında boğa bulunmadığı için bu takibi yetiştiricinin yapması gerekmektedir. Mutlaka kayıt altına alınması gerekmektedir. Yetiştirici ineklerinin kızgınlıklarını tohumlama yaptırmasa bile kayıt etmelidir. Tohumlamalardan yüksek gebelik oranının elde edilmesi ineklerin kızgınlarının bilinmesine bağlıdır.

 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
  yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Ülkücü Medya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.