CHP'nin "B Planı" AKP Ve Erdoğan'ı Köşeye Sıkıştıracak

CHP'nin "B Planı" AKP Ve Erdoğan'ı Köşeye Sıkıştıracak

CHP, tüm iyi niyet adımlarına rağmen AKP'nin koalisyonun kurulmama yönünde karar alması durumunda "B Planı"nı devreye sokacak.

Başbakan Davutoğlu’nun, Erdoğan’a rağmen koalisyon kararı vermesi ihtimalini zayıf gören CHP erken seçim kararı alınması durumunda, 17-25 Aralıkrüşvet ve yolsuzluk soruşturmaları dosyasını yeniden açacak.

Siyasi ve ekonomik istikrar için geniş tabanlı koalisyon kurulması kararlılığını sürdüren CHP, pazartesi akşamı Davutoğlu ile Kılıçdaroğlu arasında yapılacak görüşmeden çıkacak olası kararlar doğrultusunda çeşitli strateji geliştiriyor. Buna göre, Kılıçdaroğlu koalisyon kurulmasını kolaylaştırmak için daha önce ortaya koyduğu 14 ilkeyi önemli oranda esnetecek.

KOALİSYON OLMAZSA B PLANI

Davutoğlu’nun Saray’ın baskısından çıkamaması ve tüm iyi niyet adımlarına rağmen koalisyon kurmama yönünde karar açıklaması durumunda ise B planına geçilecek. CHP, koalisyon ihtimali nedeniyle ertelediği yolsuzluk dosyalarını yeniden gündeme getirecek.

SORUŞTURMA İÇİN ÖNERGE HAZIR

17-25 Aralık yolsuzluk ve rüşvet soruşturmalarını konuşmak üzere Meclis’i toplantıya çağıracak olan CHP, HDP’den bu konuda her türlü desteği alacağından emin. CHP’liler, yolsuzluklarla mücadele konusunda halka büyük vaatlerde bulunan MHP’nin de kendilerine destek vermek durumunda kalacağını düşünüyor. Böylelikle erken seçim için öngörülen 2-3 aylık süreçte 4 eski bakanla ilgili, AKP çoğunluğu nedeniyle ortaya çıkmayan gerçeklerin bu kez seçmen tarafından öğrenilmesi amaçlanıyor.

GÖRÜŞMELER İÇİN ERTELENMİŞTİ

CHP’nin 4 bakanla ilgili soruşturma önergesi, 24 Haziran tarihindeki yemin töreninde İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal tarafından hazırlanmıştı. CHP’li tüm milletvekilleri tarafından imzalanan önergenin TBMM Başkanlığı’na sunulması, AKP ile yapılan koalisyon görüşmelerinin tıkanmaması için ertelenmişti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.