ÇİN;  Uygur Türklerini zindanlara  doldurdu...

ÇİN; Uygur Türklerini zindanlara doldurdu...

Toplama kamplarının kurulduğu Doğu Türkistan’da Çin hapishaneleri Uygur ve Kazak Müslümanlarla dolup taşıyor. Kaynak: Pekin Zulmü 230 Bin Müslümanı Mahkum Etti

Çin Hükümetinin Doğu Türkistan’daki Uygur ve Kazak Türklerine uyguladığı zulmün yeni bir kanıtı ortaya çıktı. Doğu Türkistan’daki hapishaneler Uygur Türkleriyle dolarken, bölgedeki Han Çinlilerinin ise gözaltı dalgasından etkilenmediği ortaya çıktı.

Doğu Türkistan’da milyonların toplama kamplarında tutulmasının dışında hapishaneler de Uygur ve Kazak Türkleriyle dolup taşıyor.

Çin hükümeti, Doğu Türkistan bölgesindeki Müslüman nüfusu gözetim altına almak ve bastırmak için toplama kampları ve hapishanelerden oluşan büyük bir ağ kurdu. Son dönemde bölgede baskıların arttığı ve hapishanelerdeki insan sayısının ciddi oranda artış gösterdiği bildirildi.

Gayriresmi raporlara göre Doğu Türkistan’da son iki senede gözaltı, tutuklama ve hapis cezalarında rekor artış kaydedildi.

Uygur Haber’in NYTimes ve Mepa News’ten aktardığına göre, Çin hükümeti sürdürdüğü sert güvenlik tedbirleri ile Doğu Türkistan’daki Müslümanlar üzerinde baskı kurarken, ülkede sanıklara verilen hakların oldukça sınırlı olmasından faydalanıyor.

Doğu Türkistan’daki Çin mahkemeleri, yarısından fazlası Müslüman olan bölgede son yılların rekorunu kırarak 2017 ve 2018 yılında toplamda 230 bin kişiyi mahkum etti.

Doğu Türkistan’daki mahkemeler sadece 2017 yılında 87 bin kişi hakkında hapis kararı verdi. Bu sayı önceki yılın neredeyse beş katıydı ve cezalar beş yıl ve üzerini kapsıyordu. Tutuklamalar sekiz kat, kovuşturmalar ise beş kat arttı.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.