Ahmet Alperen Cengiz

Ahmet Alperen Cengiz

COVİD-19 HAKKINDA KONUŞULMAYANLAR

Çok kısa bir sürede tüm dünyanın gündemi değişti. Virüsün girmediği ülke, can almadığı millet kalmadı. Alınan tedbirler, yaşanan olaylar ve ekonomik çöküntü bu virüsü çok farklı bir şekilde tarih sayfalarına yerleştirdi. Meseleyi biraz farklı bakış açılarıyla değerlendirelim.
Virüs hakkında birçok komplo teorisi var. En çok üzerinde durulan şey; biyolojik silah olarak Amerikan’ın Çin’e gönderdiği, oradan tüm ülkelere (kendisi dâhil) kontrolden çıkarak yayıldığı teorisi. 
Olayın böyle olduğunu düşünmüyorum. Bu devletlerarası biyolojik savaştan öte, uluslararası kitle psikolojisini ve dünya ekonomisini elinde barındıran birkaç ailenin kendi inanç telakkilerinin bir gereği olarak ortaya çıkardığı kanaatindeyim. Amaçları dünya nüfusunu falan azaltmak değil. Çünkü bu virüsün ölüm oranları yüzdelik olarak çok az… Asıl perde arkasında çok farklı amaç ve planlar var. 

Bu amaçların en büyüğü ekonomi ile alakalı. Dünya ekonomisini elinde barındıranlar cebimizdeki parayı bazı medyatik ve popüler algılarla yönetmekte iken artık tüm insanlığı dijital paraya geçirip daha rahat ve amacına uygun bir şekilde yönetmek istiyorlar.
İş sadece para ile bitmiyor. İnsanın tüm sosyal hayatını dijital mecraya geçirip uzaktan izleme ve kayıt altına alarak başlayacak daha sonra dijital toplumu yönetmeye geçecekler. Yapay zekânın oluşumu ve günlük hayatımıza intikali bunun ilk aşamasıdır. 
Peki, virüs bunun neresinde?
25.03.2020 tarihli verilere göre dünya genelinde 418.476 toplam vaka, 107.839 iyileşen insan ve 18.624 toplam ölüm vardır. Yüzdelik oranlara baktığımız zaman virüsün ölüm oranı çok düşük. Lakin virüsü bu derece ciddi yapan şey ise hızlı yayılımıdır. Hızlı yayılması kontrolünü güçleştiriyor ve sağlık üzerinden devlet işleyişini bir günde çökertiyor. 
Aslında virüsün derdi insan değil, devletler… Bu salgın mevcut birçok rejimi çökertecek daha totaliter yönetimlere geçilecektir. Dünya ekonomisine vurduğu büyük darbe ile liberalizm çökecek daha devletçi bir ekonomik yönetim doğacaktır. Virüse karşı direnemeyen küçük devletler kendine en yakın küresel devletlerin gölgesine girerek çare arayacak, aynı zamanda dünyada yeni birlikler ve ittifaklar oluşacaktır. 
İnsan gelişen teknolojinin karşısında en büyük engeldir. Robotik çalışma uzun yıllar önce icat edilmiş ama insanlığın aktif işçi durumunda olması bunun uygulanabilirliğini erteliyordu. Virüsün insanı evine hapsetmesinden ötürü birçok meslek grubu dünya genelinde robotik çalışmaya geçecek buna bağlı olarak bazı meslekler bitip, bazı yeni meslekler doğacaktır. 
Amaçları bununla da bitmiyor…
Virüs üzerinden gerçekleşecek diğer planlar ve buna koyulacak karşılıkları ikinci bir yazı olarak neşredeceğiz. 
 


Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.