Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan dikkat çeken çağrı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan dikkat çeken çağrı

Belgrad’da Türkiye-Sırbistan İş Forumunda konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Burada bulunan her iki ülkenin iş adamlarına çağrıda bulunmak istiyorum

Gelin Sırbistan'la ilişkilerimizi ekonomik boyutunu hep birlikte daha da güçlendirelim" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Belgrad’da Türkiye-Sırbistan İş Forumunda konuştu. Erdoğan konuşmasında iş adamlarına seslenerek, "Burada bulunan her iki ülkenin iş adamlarına çağrıda bulunmak istiyorum: Gelin Sırbistan'la ilişkilerimizi ekonomik boyutunu hep birlikte daha da güçlendirelim" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmalarından satır başları:

"İş birliğimizi daha da çeşitlendirmek istiyoruz. Bir yerde niyet, inanç varsa imkan da muhakkak bulunur. Türkiye ile Sırbistan arasında 2010 yılında imzaladığımız ticaret anlaşmasını geçtiğimiz yıl revize ettik. Serbest ticaret anlaşmasının imzalandığı 2010'dan beri ikili ticaret hacmimiz yüzde 200 arttı.

"Yatırımlarımızla Sırbistan'da yaklaşık 8 bin kişiye istihdam sağlıyoruz"

Türkiye ile Sırbistan arasında her alanda ikili ilişkilerin ilerletilmesi için güçlü bir irade olduğunu biliyorum. Sırbistan ile sadece ticaretimiz değil karşılıklı yatırımlarımız da artıyor. Yatırımlarımızla Sırbistan'da yaklaşık 8 bin kişiye istihdam sağlıyoruz. Sırbistan'da 2011 yılında 1 milyon dolar civarında olan Türk yatırımları büyük bir sıçrama yaparak 2018 yılında 200 milyon dolara ulaştı. Nereden nereye. Yarın 6 fabrikamızın toplu açılışını, 1 fabrikamızın da temel atımını gerçekleştireceğiz.  

"Buradaki firmalarımız 115'ten 800'e çıktı"

Tekstil ve hazır giyim gibi pek çok sektörde adımlar attık. 2015 itibarıyla Sırbistan'da faaliyet gösteren ve 115 olan Türk firması sayısının hali hazırda 800'ü geçtiğini biliyorum.

"Belgrad-Saraybosna Otoyolu projesine başlıyoruz"

Müteahhitlerimiz dünyanın farklı yerlerinde büyük ölçekli projeleri başarıyla tamamladılar. Bu ciddi tecrübeyi Sırbistan'a da aktarmak alt yapı ve üst yapı projelerinde de yer almak istiyorlar. Bu projelerin 15 tanesinin 2018 yılı ve sonrasında hayata geçirilmesi bizim için önemli bir referanstır. Yarınki temel atma töreni ile Belgrad-Saraybosna Otoyolu projesine başlıyoruz. Sırbistan'ın Sancak bölgesinde yolların da ıslahı için çalışmalara başladık. 

İş adamlarına çağrı

Türkiye ile Sırbistan'ın ilişkilerini geliştirebileceği en önemli alanlardan biri de belki de en önemlisi turizmdir. Sırbistan'dan ülkemize gelen turist sayısı yüzde 53 artış göstererek rekor kırdı. Türkiye'den de 97 binin üzerinde turist Sırbistan'ı ziyaret etti. Bu sayının daha da artacağını düşünüyorum. Burada bulunan her iki ülkenin iş adamlarına çağrıda bulunmak istiyorum: Gelin Sırbistan'la ilişkilerimizi ekonomik boyutunu hep birlikte daha da güçlendirelim."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.