• BIST 101.729
 • Altın 225,939
 • Dolar 5,3025
 • Euro 5,9989
 • İstanbul 5 °C
 • Ankara 0 °C
 • Yozgat -3 °C
 • İzmir 6 °C
 • Adana 7 °C
 • Bursa -2 °C

Devlet Bahçeli'den HDP açıklaması

Devlet Bahçeli'den HDP açıklaması
MHP lideri Devlet Bahçeli, HDP Milletvekillerinin dün Diyarbakır'da başlattığı 'Vicdan ve Adalet' nöbeti hakkında konuştu. HDP grubu için, 'Sokaktan başka yerde ne zaman bulunmuştur ki şimdi sokağa iniyor' diye konuştu.

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Doğan TV Ankara Temsilcisi Hakan Çelik'in sorularını yanıtladı. Bahçeli, Türkiye'nin hızla normalleşmesine ihtiyaç olduğunu, bunun için de demokrasinin zenginleşmesi gerektiğini söyledi. Avrupa Birliği ve İsrail'in yanı sıra İstanbul'da sinagogların önünde gösteri yapanları da sert şekilde eleştiren Bahçeli televizyonkuruluşlarına da sorumlu yayıncılık çağrısı yaptı.

İşte Devlet Bahçeli'nin o açıklamaları: 

FETÖ'den ciddi dersler çıkarmak gerekir. Dini ve insanların manevi duygularını istismar ederek devlet içinde güç kazanmaya çalışan başka gruplar, yasadışı örgütlenmelere dönüşürse bundan Türkiye yine zarar görür. 

Türkiye Avrupa'nın veya Avrupa'da herhangi bir ülkenin kölesi değildir, icazetli değildir. Türkiye dilediği yerden silah temin edebilir. Kimseye hesap vermek durumunda değildir. 

Ülkücü ve milliyetçilerin kullandığı sembolleri çağrıştıran bazı flama ve afişlerle sinagogların önüne gidip gösteriler yapıyorlar. Bu grupların kurumsal olarak MHP ile herhangi bir bağlantısı yoktur. Sinagogların önünde gösteri yapılmasını doğru bulmuyoruz. Türkiye'deki Musevi vatandaşlarımızın dini tercih ve ibadet haklarına gelebilecek zayiat bilinsin ki Türkiye'ye yakışmayacak, Türk milleti ile bağdaşmayacak bir çirkinliktir ki buna asla onay vermeyiz.
Türkiye'nin hızla normalleşmeye ihtiyacı var. Çare demokraside, çözüm demokrasinin zenginleştirilmesidir.

Yaşanan tartışmalar insanların aşırı şekilde gerilmesine ve yorulmasına neden oluyor. Medya bu süreçte daha dikkatli ve sorumlu davranmalı. Özellikle şiddet içeren yayınlar ve diziler büyük rahatsızlık yaratıyor. Türkiye'de çok popüler olan bazı dizilerde açıkça kadına yönelik şiddeti teşvik eden sahneler bulunuyor. Bu konularda çok daha hassas ve sorumlu hareket edilmeli.

Televizyonlarımızın eğitim ve insanları rehabilite etmek gibi bir rolü de var. O nedenle önemli yayın ve programlara, rastgele insanların çıkarılması olumsuz sonuçlar doğuruyor. Yayınları kimin çıktığı, davet edildiği bizi ilgilendirmez, önemli olan bilen insanların konuşmasıdır. 

Devlet Bahçeli gündemle ilgili konularda şu önemli değerlendirmeleri yaptı:

YPG isim değişikliği: YPG isim değiştiriyormuş, yeni adıyla “Suriye Demokratik Güçleri” olacakmış. İsmin ne önemi var, kaldı ki bu değişiklik malumun ilamı değildir. İsim değişikliği, cinayet ve ihanetleri nasıl örtecektir. Terörist; her yerde terörist, her isim altında terörist ve şerefsizdir. Ha YPG, ha SDG, ha FETÖ, ha PKK… Bunlar arasında en küçük emel ve eylem farklılığı yoktur.

 

Mescid-i Aksa: Müslüman Türk milleti oynanan oyunların farkındadır. Kudüs’te dini ve etnik temizlik yapmak için her köhnemiş ve karanlık yolu deneyen siyonizm zihniyeti muhakkak mahcup ve mağlup edilecektir. Filistinli kardeşlerimizin davaları bizim davamızdır. Arap Birliği nerededir, İsrail’i niye kınamaktan acizdir?

Sinagoglara saldırılar: İsrail’i eleştirirken İsrail gibi olamayız... Türkiye’deki sinagoglara yapılacak en ufak saldırı, elimizi zayıflatmakla kalmayacak, din ve vicdan hürriyetine darbe olacaktır, bunu da doğru görmeyiz. Musevi vatandaşlarımızın dini tercih ve inanç haklarına gelebilecek zayiat, bilinsin ki; Türkiye’ye yakışmayacak, Türk milleti ile bağdaşmayacak bir çirkinliktir ki, buna asla onay vermeyiz.

 

Almanya ile kriz: Alman Dışişleri Bakanı’nın sözleri rencide edici ve kırıcıdır. Alman Bakan “Türkiye’ye çok sabır gösterdik” diyecek kadar ileri gitmiştir. Bu bakan sabır göstermezse ne olacak, kaç yazacaktır? Almanya unutmasın ki Türkiye köle değildir, icazetli değildir.

Lozan: Lozan Antlaşması’nın yıldönümünde Yunan devlet ricalinin gövde gösterisi yapar gibi adalara çıkması karşılıksız bırakılmamalı... Sabrımızı sınamasınlar... Tekrar denize dökülmek isteyen varsa seve seve döker, canı kovalanmak isteyen varsa kaçtıkları yere kadar kovalarız.

Tuğrul Türkeş: Gidişinden haberimiz yokken, gelişimizden nasıl haberi olacaktır... Onu Ahmet Davutoğlu ölçüsüyle birilerinin izah etmesi lazım...

S-400 Füzeleri: YPG’ye silah yardımında bulunan bir ülkeye Türkiye bağımlı kalamaz.. Alternatifi olması lazım.. Şu anda bu, Rusya’daki S-400’lerdir... Endişe edecek bir durum yoktur...

HDP Sokak Eylemleri: Sokaktan başka yerde ne zaman bulunmuştur ki şimdi sokağa iniyor...

cnnturk

 • Yorumlar 1
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
  yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Ülkücü Medya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.