Dijital Pazarlama ve Sosyal Medya

Pazarlama her zaman önemli bir kavram olmuştur ve ilerleyen zamanlarda da önemini arttıracak bir kavramdır. Öyle ki bir ürün veya hizmeti üretmek – sağlamak ne kadar önemli ise pazarlama da o oranda önemlidir. Zira ürün veya hizmetten haberi olmayan insanlar bu ürün veya hizmeti satın alamazlar. Bu nedenle tanıtım ve reklam çalışmaları pazarlamanın bir parçası olarak büyük önem arz etmektedir. İnternetin her eve girmesi ve yaygınlaşması ile birlikte günlük hayatımızdaki birçok iş artık internet üzerinden halledilebiliyor. Öyle ki artık pazarlama da yeni bir boyut kazanarak dijital pazarlama kavramına dönüşmüş durumdadır. Dijital pazarlama bilinen klasik pazarlama yöntemlerinden farklı olarak internet üzerinden gerçekleştirilir. Marka ve şirketler dijital pazarlamaya son dönemlerde daha fazla ilgi göstermeye başlamıştır. Bunun sebebi olarak da artık insanların internette ve sosyal medyada geçirdikleri zamanın artması olarak gösterilebilir. Dijital pazarlama da insanların artık internette uzun zaman harcamasına bağlı olarak önem kazanan bir kavramdır. Klasik alışılagelmiş pazarlama yöntemleri artık yerini dijital pazarlama kavramına bırakmıştır.

Sosyal Medya’da Pazarlama

Sosyal medya pazarlama
insanların sosyal medyaya ilgi duymasından kaynaklanmaktadır. Hemen hemen birçoğumuzun sosyal medya ağ’larında en az bir adet hesabı yer almaktadır. Bu da sosyal medya reklam çalışmalarının marka ve şirketler tarafından ilgi görmelerine neden olmuştur. Sosyal ağlarda oluşturulan profillerin özellikleri sosyal ağ veritabanında saklı tutulmaktadır. Yapılan reklam çalışmaları da potansiyel müşterilerin özelliklerine göre belirlenmektedir. Öyle ki sosyal medya reklam çalışması gerçekleştiren bir firma reklamın kimlere sunulacağınız belirleyebilmektedir. Böylece reklam yaş, cinsiyet, eğitim durumu veya beğenilen alanlara göre belirlenen potansiyel kitleye sunulmaktadır. Bu da reklam çalışmalarından alınan verimi arttırmakta ve ürün – hizmet satışını olumlu yönde etkilemektedir. Sosyal medya pazarlama kaliteli bir şekilde gerçekleştirildiğinde çok büyük etkilere de neden olabilir. Yayınlanan viral reklamlar kullanıcıların bu reklamları beğenip paylaşması ile çok büyük kitlelere zincirleme olarak ulaşmaktadır. Reklam çalışmalarının viral olarak veya kaliteli içeriklerle yapılması reklamın maliyetinden çok daha fazla kişiye ulaşmasına ve çok daha kaliteli bir sosyal medya reklam çalışmasının gerçekleşmesine yardımcı olacaktır.

Sosyal Medyada Pazarlamanın Faydaları

Kaliteli içeriklerle iyi bir pazarlama çalışması sanılandan çok daha fazla kişiye ulaşılmasına yardımcı olacaktır. Bu nedenle sosyal medya firma ve şirketler için büyük bir pazar alanı haline gelmiştir. Ayrıca TV ve Gazete reklamları yerine sosyal medya reklamları ulaşılmak istenen kitleye yönelik reklam çalışmaları yapılmasına yardımcı olur. Tam olarak ulaşılmak istenen potansiyel müşterilere sosyal medya aracılığı ile ulaşılabilmektedir. Sosyal medya reklamları firma ve şirketlerin kurumsal imajına da olumlu katkıda bulunmaktadır. Kullanıcılar sosyal medya reklamlarına TV ve gazete reklamlarından daha fazla ilgi göstermekte ve sosyal medya reklamları yayınlayan şirketleri daha kurumsal olarak nitelendirmektedir. 


twitter.com/yasinerofc
instagram.com/slmbenyasin

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.