Muharrem ayı ne zaman başlayacak? Aşure günü hangi güne denk geliyor?

Muharrem ayı ne zaman başlayacak? Aşure günü hangi güne denk geliyor?

Hicri takvimin ilk ayı olan Muharrem ayının onuncu günü Aşure günüdür. Arapçada on anlamına gelen 'aşara' kelimesinden türetilen Aşure kelimesi Musevilik dininde Büyük Kefaret Günü olarak da kullanılmıştır. Peki Muharrem ayı ne zaman başlayacak? Aşure günü hangi güne denk geliyor? detaylar haberimizde yer almaktadır.

Muharrem ayı (Aşure ayı), Hicri takviminin ilk ayıdır. Muharrem ayının onuncu günü ise Aşure günüdür. Arapçada on anlamına gelen 'aşara' kelimesinden türetilen Aşure kelimesi Musevilik dininde Büyük Kefaret Günü olarak da kullanılmıştır. İslam dininde Aşure gününde birçok olay meydana geldiği için çok kıymet verilmektedir.  

Muharrem ayı ne zaman başlayacak?

Muharrem ayı Diyanet tarafından yayınlanan 2021 Yılı Dini Günler Listesine göre 9 Ağustos Pazartesi günü başlayacaktır.

Aşure günü hangi güne denk geliyor?

Muharrem ayının onuncu gününe denk gelen Aşure günü 2021 yılında Ağustos ayının 18'i Çarşamba günü idrak edilecektir. 

Aşure gününün faziletleri nelerdir?

Arapçada on anlamına gelen 'aşara' kelimesinden türetilen Aşure günü hicri takvimin ilk ayı olan Muharrem'in onuncu gününe denk gelmektedir. Hadis kaynaklarına göre Aşure gününde Hazreti Nuh'un gemisinin tufandan kurtulmuş, Hazreti Musa Kızıldeniz'den geçerek İsrailoğulları'nı Firavun'dan kurtarmıştır. 

Aşure günü ne anlama gelir?

Arapça kaynaklarda Aşura olarak geçen kelime on sayısı ile bağlantılı olan 'aşr' ve 'aşir' ya da develerin güdülmesi anlamına gelen 'ışr' kökünden türediği yazmaktadır. Bazıları ise Arapça'da 'faula' vezninin olmadığını bu yüzden Aşure kelimesinin İbranice'den geldiğini savunur. Fakat çoğu alimler bu görüşe katılmaz ve Aşure kelimesinin Arapça asıllı olduğunu söyler. Aşure Günü'nde;

Hz. Ademin tövbesi kabul edilmiş

Hz. İbrahim'in Nemrut'un ateşinden kurtulmuş

Hz. Yakub'un oğlu Yusuf'a kavuşmuş

Hz. Musa ve İsrailoğullarının Firavunun zulmünden kurtulmuştur. Bu olaylar 10 Muharrem (Aşûre) günü gerçekleştiği rivayet edilen olaylar arasında bulunmaktadır.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.