Hollanda’da Türkmen Gecesi Büyük Bir Coşkuyla Gerçekleşti

Hollanda’da Türkmen Gecesi Büyük Bir Coşkuyla Gerçekleşti

Hollanda Türkmen Diaspora Derneği ve Kerkük Kültür Derneği’nin ortaklaşa düzenledikleri "Hollanda’da Türkmen Gecesi," Utrecht Türk Kültür Merkezi’nde muhteşem bir katılımla gerçekleşti. Bu özel gece, Türkmen kültürünü yaşatmak ve Hollanda’daki Türkmenleri bir araya getirmek amacıyla organize edildi.

Önemli İsimler Katılım Gösterdi

Programa, Hollanda Türk Federasyon Genel Başkanı Murat Gedik ve icra kurulu üyeleri ile Utrecht Türk Kültür Merkezi Başkanı Yavuz Çiftçibaşı da katıldı. Ayrıca Hollanda Türkmen Diaspora Derneği Başkanı Neşet Ahmet, yardımcısı Halil Otrakçi ve Kerkük Kültür Derneği Başkanı Dr. Şemsettin Küzeci gecede önemli konuşmalar yaptılar. Bu isimler, Türkmenlerin Hollanda’daki varlığını ve kültürel değerlerini koruma konusundaki kararlılıklarını dile getirdiler.

Coşkulu Performanslar

Gecede Gazi Üniversitesi’nden Prof. Dr. Ömer Türkmenoğlu, seslendirdiği türkülerle katılımcılara unutulmaz anlar yaşattı. Şemsettin Küzeci ise okuduğu şiirlerle geceye ayrı bir renk kattı. Türkmen müziği ve şiirleriyle dolu bu gece, katılımcıların büyük beğenisini topladı.

Kerkük Toprağı Hediye Edildi

Gecenin en anlamlı anlarından biri, Kerkük Kültür Derneği Başkanı Şemsettin Küzeci’nin Hollanda Türk Federasyon Genel Başkanı Murat Gedik’e Kerkük toprağı hediye etmesi oldu. Küzeci, bu anlamlı hediyeyi takdim ederken yaptığı konuşmada, “Türk dünyasına göstermiş olduğu ilgi ve özellikle Irak Türkmenlerine vermiş olduğu destekten dolayı bu toprağı Murat Gedik Bey’e Kerkük’ten getirdim. Bu toprak, Kerkük Kalesi'ndeki ‘Fuzuli Mescidi’nden alınmıştır. Fuzuli, büyük bir Türk düşünürüdür ve hepimize ışık vermektedir,” dedi.

Gecenin Önemi

Türkmen Gecesi, Hollanda’daki Türkmen topluluğunun birlik ve beraberlik duygularını pekiştirdiği, kültürel değerlerini yaşatmak ve genç nesillere aktarmak için önemli bir platform oldu. Ayrıca bu gece, Türkmenlerin uluslararası alanda seslerini duyurabilmeleri için de büyük bir adım olarak değerlendirildi.

Katılımcılardan Olumlu Yorumlar

Geceye katılanlar, organizasyonun çok başarılı olduğunu ve Türkmen kültürünü yaşatma konusunda önemli bir adım atıldığını belirttiler. Katılımcılar, bu tür etkinliklerin daha sık düzenlenmesini temenni ederek, Türkmen Gecesi’nin her yıl geleneksel olarak tekrarlanması gerektiğini vurguladılar.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum