170 Bin TL Oldu! Büyükbaş Küçükbaş Hayvanlar Pahalandı! Kurban Fiyatları Yeniden Zamlandı!

170 Bin TL Oldu! Büyükbaş Küçükbaş Hayvanlar Pahalandı! Kurban Fiyatları Yeniden Zamlandı!

Kurbanlık dana ve koyun fiyatları aldı başını gitti. 170 bin TL'ye satılan danayı görenler şaşırıyor. Kurban Bayramı gelmeden büyükbaş küçükbaş hayvan fiyatlarında yeni rekorlar kırıldı.

Kurban Bayramı gelmeden dana ve koyun fiyatları zamlanmaya devam ediyor. Büyükbaş ve küçükbaş hayvan fiyatlarında son durum açıklandı. Eğer bayramda kurban kesmeyi planlıyorsanız güncel fiyatlara göz atmalısınız. Her hafta gelen zamlara yenileri eklendi. 315 kilo dananın fiyatı 60 bin TL'yi buluyor. 860 kiloluklar ise 170 bin TL'yi gördü.

Büyükbaşa ve Küçükbaşa Zam Geldi!

Büyükbaş ve küçükbaş hayvanlardaki artış bayrama kadar sürebilir. Bu nedenle vatandaşlar bir an önce kurbanlık hayvanını satın almaya bakıyor. Zamdan etkilenmemek için siz de erken satın alım işlemine başlayabilirsiniz. Öte yandan koyun fiyatlarında da oransal olarak benzer artışlar meydana geldi.

Kurban Bayramı, 28 Haziran 2023'te başlayacak. 1 Temmuz 2023'e kadar sürecek. Bu süre zarfında kurbanlıklardaki fiyatlar artmadan elini çabuk tutanlar daha uygun fiyattan dana veya koyun satın alabilir.

Kurbanlık dana ve koyun seçerken birkaç önemli faktöre dikkat etmek gerekir. Kurbanlık hayvanın sağlığı çok önemlidir. Kesim öncesi veteriner kontrolünden geçmiş olması gerekiyor ve herhangi bir hastalık veya enfeksiyon belirtisi göstermemeli. Kurbanlık hayvanın yaşının genellikle 1-2 yaş arasında olması idealdir. Bu yaş aralığında hayvanlar daha lezzetli olur ve etleri daha yumuşak olur. Kurbanlık hayvanın kilosu da önemlidir. İdeal olarak, 500 - 700 kg arası dana, 40 - 50 kg arası koyun tercih edilir. Ancak, bu kiloya uymayan hayvanların da kurbanlık olarak kullanılabileceği unutulmamalıdır. Fiziksel görünümü de dikkate alınmalıdır. Hayvanın postu parlak, tüyleri pürüzsüz ve gözleri parlak olmalıdır. Ayrıca, hayvanın bacakları güçlü ve sağlam olmalıdır. Kullanılacak olan hayvanın ırkı da önemlidir. Bazı ırklar daha fazla et verirken, bazıları ise daha yağlı ete sahiptir. Bu nedenle, kullanım amacına göre uygun bir ırk seçilmelidir

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.