1999 2008 Öncesi 40 Yaşında Emeklilik İçin Başvuruyor! SGK'dan Erken Emeklilik Rehberi!

1999 2008 Öncesi 40 Yaşında Emeklilik İçin Başvuruyor! SGK'dan Erken Emeklilik Rehberi!

1999 ve 2008 yılı öncesi sigorta girişi olanlar için 40 yaşında emeklilik yolu gözüküyor .SGK'nın erken emekli olacaklara sunduğu alternatifler dikkat çekti. Kadını ve erkeği kaç yaşında emekli olacağını araştırmakta. 2023 yılı erken emeklilik tablosu...

Erken emekli olabilmek için pek çok şartı karşılamak gerekse de bazı kritik şartlar tek başına önem teşkil edebiliyor. Özellikle de SGK tarafından geçerliliği hali hazırda bilinen bazı gereksinimler mevcut. Sigorta giriş tarihine bağlı olarak 1999 ve 2008 öncesi vatandaşlar kaç yaşında emekli olacak? 

1999 Öncesi Sigorta Girişliler Dikkat!

9 Eylül 1999 öncesinde sigorta girişiniz var ise sigorta primine bağlı olarak 40'lı yaşlarda emekli olabilirsiniz. Erken emeklilikte yalnızca sigorta girişi değil aynı zamanda borçlanma da büyük öneme sahip. Çünkü borçlanma ile emeklilik işlemleriyle yıllar öncesinden maaş almaya başlayabiliyorsunuz.

Erken Emeklilikte Son Durum! 

Erken emeklilik planı olanlar bu habere dikkat kesiliyor. Çünkü 3600 günden emekli olunabildiği gibi 5400 ve 7200 prim günleri üzerinden de emekli maaşı alabilirsiniz. Çalışma süreniz, emeklilik yaşınızı etkileyecektir. Tüm bu detaylara hakim olduğunuz süre zarfında kaç yaşında emekli olacağınızı bulabilirsiniz.

Borçlanma ile 6 Yıl Erken Emeklilik!

Kadınlarda borçlanma üzerinden emeklilik hakkı 6 yıla kadar dayanıyor. Yani 6 yıl beklemeden yaşınızdan düşürülerek erken emekli olabilirsiniz. Tüm bunlarla birlikte maaşlar ve diğer detaylar da yanıt bulmakta. Emekli maaşını yıllar evvelinden almak için çocuk borçlanması veya erkekseniz de askerlik borçlanması yapabilirsiniz.
Her çocuk için 2 yıl olmak üzere toplamda üç çocuğa kadar prim borcu ödeme hakkınız mevcuttur. Toplamda 3 çocuğa kadar bu ödemeyi yapabilirsiniz. Güncel olarak 3 çocuğun sigorta primini ödemek ise en az 230 bin 584,3 TL olarak açıklandı. 2023 yılı için en düşük ödeme miktarı bu şekildedir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum