600 TL Anında Ödeniyor! Çocuk Sayısına Göre Doğum Paraları Anneye Babaya Verilecek!

600 TL Anında Ödeniyor! Çocuk Sayısına Göre Doğum Paraları Anneye Babaya Verilecek!

Doğum parası ödenecek kişiler belli oldu. 600 TL'lik ödemeyi anında alabilirsiniz. Başvuru yapanların hesabına yatıyor. Peki bakanlık ile SGK'ya göre hangi şartları karşılamak gerekmektedir? Anne ve babaya ödenecek doğum paralarıyla ilgili detaylar...

SGK çocuk doğum paralarıyla ilgili çok fazla soru geliyor. Bakanlığın sağlamış olduğu ödemelerden biri olan çocuk doğum parası, kişisel ihtiyaçların karşılanması ve çocuklar için karşılanması adına ödenmektedir. Sosyal yardım para ödemelerindeki son dakika gelişmeleri haberimizde.

Doğum Parası Kaç TL Oldu?

Doğum parası, 2023 yılında zamlandı ve çocuk sayısına göre değişmekle birlikte ödeniyor. Aşağıda yer alan listede doğum parasının kaç TL olduğunu görebilirsiniz.

İlk çocuk için 300 TL ödeme yapılmaktadır.
İkinci çocuk için 400 TL ödeme yapılmaktadır.
 Üçüncü ve sonrasında doğacak çocuklar için 600 TL ödeme yapılmaktadır.

paraodeme.png

Canlı Doğum Şartına Dikkat!

SGK doğum parası almak isteyen aileler,  canlı doğum şartına göre ödemeler hesaplara yatıyor. Canlı doğum olmaması durumunda ödeme yapılmamaktadır. Bu nedenle doğum belgesini ilgili kurumlara getirmeniz önceliklidir. 

Sigortalı Olma Şartı Var!

Eşinizin veya sizin sigortalı olarak çalışma şartı bulunuyor. Eğer siz SSK veya Bağ-Kurlu değilseniz bile eşinizin bu şartı karşılaması önemlidir. Bu sayede siz işsiz bile olsanız ödeme almaya hak kazanabilirsiniz. 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.