ABD Duyurdu! Dolar Kaç TL Olacak Açıklama Geldi..

ABD Duyurdu! Dolar Kaç TL Olacak Açıklama Geldi..

ABD'nin en büyük bankalarından biri olan Citigroup, kilit dolar tahminini açıkladı. Banka, daha yavaş bir Fed faiz artırım hızının bile doların zirve yapmasını engellemeyeceğini söyledi.

Citigroup’a göre dolar rallisi küresel ekonomideki mevcut yavaşlama sona ermeden ve büyüme yeniden ivme kazanmadan sona ermeyecek.

Citigroup stratejistleri ekonomik durgunluk süresince doların güvenli liman olmaya devam edeceğini öngördü. Citi’ye göre Fed’in faiz artış hızında yavaşlaması bile doların zirve yükselişinin önüne geçemeyecek.

Aralarında Jamie Fahy’nin de olduğu stratejistler yayımladıkları notta ekonomik yavaşlama sona erene kadar doların küresel rakip para birimlerine göre daha yüksek getiri sağladığı için “saklanmak için en güvenli yer olacağını” belirtti.

Dolar endeksi 18'e yükseldi

Küresel büyümede dip seviyenin görülmesiyle dolarda zirveye ulaşılacağını düşünen Citi stratejistleri “doların patikasının değişmesi için ana senaryoda değişim gerekiyor” dedi.

Doların altı gelişmiş ülke para birimine karşı hareketini ölçen ICE Dolar Endeksi bu yıl neredeyse yüzde 18 yükselerek 1972’ye kadar giden veride en büyük sıçramayı kaydetti.

Citi’ye göre Fed’in faiz artış boyutunu azaltması da doların zirve yükselişinin önüne geçemeyecek.

Stratejistler geçtiğimiz 20 yılda doların yönünü aşağı çevirmesinde küresel ekonomik görünümün ana faktör olduğuna dikkat çekerken “Dolarda zirveye sadece Fed’in faiz indirdiği ve ABD dışı küresel büyümenin dip yaptığı dönemde ulaşılacak” diye yazdı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.