Açıklama Yapıldı! Mayıs Enflasyonunda Sonra Emekli Maaş Zammı!

Açıklama Yapıldı! Mayıs Enflasyonunda Sonra Emekli Maaş Zammı!

Emekli maaşına yeni zam geliyor. Mayıs ayı enflasyonu da belli olunca güncel veriler ortaya çıktı. Peki emekli için en az yüzde kaç zam yapılacak? SSK, Bağ-Kur ve EYT'lilerde büyük bekleyiş başladı.

Altı aylık enflasyon verileri temel alınarak, yıl içerisinde emekli maaşlarına iki kez zam yapılmaktadır. Emekli maaşlarının artışı için hesaplamalar, Mayıs 2023 tarihinde açıklanan enflasyon rakamları üzerinden yapılmaktadır. Ocak-Mayıs dönemi enflasyon verileri dikkate alınarak, beş aylık zam oranı belirlenmiştir.

Türkiye İstatistik Kurumu'nun verilerine göre, Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) Mayıs ayında %39,59 olarak kaydedilmiştir. Ocak, Şubat, Mart, Nisan ve Mayıs aylarının enflasyon oranları göz önünde bulundurularak, beş aylık enflasyon %15,26 olarak hesaplanmıştır. Bu durumda SSK ve Bağ-Kur emekli maaşlarına beş aylık zam oranı %15,26 olarak belirlenmektedir.

Temmuz 2023 Emekli Zammı

Emekli maaşlarındaki zam miktarı, Haziran ayında açıklanan enflasyon rakamlarına bağlı olarak belirlenecektir. Haziran ayı enflasyon verisinin açıklanmasının ardından emekli maaşları netlik kazanacaktır. Emekli maaşlarındaki zam hesaplamasında enflasyon verisi yanı sıra, refah payı artışı ve kademeli zam uygulaması gibi faktörler de göz önünde bulundurulmaktadır. Yakın zamanda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın, emekli maaşlarındaki artışa ilişkin kamuoyunu bilgilendirmesi beklenmektedir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.