Asgari Ücret Açıklanıyor! Yeni Asgari Maaşın İşverene Maliyeti de Belli Oluyor!

Asgari Ücret Açıklanıyor! Yeni Asgari Maaşın İşverene Maliyeti de Belli Oluyor!

Asgari ücrette ara zam gelişmesi ses getirdi. Haziran ayında asgari ücretin işverene maliyeti de belli oluyor. En düşük maaş olarak çalışanlara ne kadar ödeme yapılacak. İşte Erdoğan imzası ile 8500 TL net maaştan sonra yapılacak zam...

Yeni belirlenecek ara zamla birlikte asgari ücretin net ve brüt olarak kaç TL açıklanacağı da netlik kazanacak. İşverenler, sigorta ödemelerine ek olarak maaş ödemeleriyle birlikte milyonlarca asgari ücrete brüt ödeme sağlamakta. Her ne kadar net maaş gündeme gelse de aslında brüt maaşın da bir o kadar önemli olduğunu biliyoruz. Peki Haziran veya Temmuz ayında yüzde kaç zam yapılacak?

Asgari ücrete yapılacak zamla ilgili çeşitli ifadelere yer verilse de en etkili açıklama Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan gelecek. 8500 TL olan net maaşın ara zam etkisiyle %20 yükselmesi beklentiler dahilinde. Ancak refah payı ve maaşı etkileyecek diğer durumlar da eklendiği vakit asgari ücretin işverene yansıyacağı tutar da yükselecek.

12.300 TL Asgari Ücret Beklentisi

Asgari ücretin 12.300 TL seviyesinde olması bekleniyor. İşverene maliyeti ise tahmini olarak 14.500 TL seviyesinde olabilir. Henüz kesinlik olmadığı için bunlar tahmini rakamlardır. Haliyle en son noktayı Cumhurbaşkanı Erdoğan koyacak. Haziran ayında toplanacak olan Asgari Ücret Tespit Komisyonu ise konuyla ilgili önemli ifadelere yer verecek. En düşük maaşla çalışanlar için yapılacak ödemenin belirlenmesinde TÜİK verilerinin de dikkate alınması bekleniyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.