Asgari Ücrete Dolu Dolu Zam! Ekim Ayında Hedef 15.800 TL Yeni Maaş!

Asgari Ücrete Dolu Dolu Zam! Ekim Ayında Hedef 15.800 TL Yeni Maaş!

Çalışanların yakından takip ettiği asgari ücret zammı için yeni zam yüzdesi ve miktarı belli oluyor. Asgari ücretliler 11.200 TL alırken artık 15.800 TL mi alacak? Başta Erdoğan olmak üzere bakanlıktan nasıl bir adım gelecek?

Türkiye'de asgari ücret belirlemesi her yıl önemli bir gündem maddesi oluyor, ve 2024 için bu miktar da nihayet kesinleşti. Türkiye İstatistik Kurumu'nun son açıklamalarına göre, yeni asgari ücret 15.680 TL olacak. Bu kararda Temmuz ve Ağustos aylarına ait enflasyon rakamları büyük bir rol oynadı. Temmuz'da aylık enflasyon %9,49, Ağustos'ta ise %9,09 olarak belirlendi. Ekonomi uzmanları, gelecek dört ay içerisinde aylık enflasyonun %8'in altına düşmeyeceğini tahmin ediyorlar.

Asgari Ücrete %40 Zam Beklentisi

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nın yılsonu için öngördüğü %58'lik enflasyon oranı da, asgari ücretin belirlenmesinde önemli bir faktör oldu. Bu sebeplerle, asgari ücretlilere yaklaşık olarak %30 oranında bir zam yapılacağı öngörülüyor. Refah payının da bu zama dahil edilmesiyle, toplamda asgari ücrette %40'a varan bir artış bekleniyor.

Önceki yıllarda enflasyon sebebiyle yılda iki defa asgari ücret zammı yapılıyordu; ancak 2024 için bu durum değişecek. Yeni plana göre, asgari ücret sadece bir kez belirlenecek ve bu, Aralık ayının ortasında düzenlenecek olan Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantıları sonrasında olacak. Yani, yeni asgari ücret miktarı Ocak ayına girmeden önce netleşmiş olacak.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.