Benzin ve Motorin Fiyatlarına Yeni Tarife! Brent Varil 100 Dolar Olursa Zam Kapıda!

Benzin ve Motorin Fiyatlarına Yeni Tarife! Brent Varil 100 Dolar Olursa Zam Kapıda!

Araç sahipleri, bir süredir akaryakıta gelen zamdan şikayetçi. Özellikle de benzin ile motorine rekor oranda fiyat artışı uygulandığı belirtiliyor. Enerji piyasasında brent varil petrol fiyatı 100 doları görürse akaryakıt iyice pahalı hale gelecek.

Petrol fiyatlarındaki son dönemdeki tırmanış, Türkiye'nin yanı sıra tüm dünyada endişe kaynağı olmuş durumda. Suudi Arabistan ve Rusya'nın ek üretim kesintileri, Brent petrolün varil fiyatını bu hafta 90 doların üzerine çıkardı, ve fiyatların yakın gelecekte 100 doları da geçebileceği konuşuluyor. Üç aylık bir süreçte petrol fiyatları yaklaşık yüzde 25'lik bir artış gösterdi.

Brent Varil Petrol 107 Dolara Çıkabilir

Finansal Analizler ve Piyasa Beklentileri Goldman Sachs gibi önemli finans kuruluşları, Suudi Arabistan ve Rusya'nın üretim kesintisi kararlarına dayanarak 2024 yılında Brent petrol fiyatlarının 107 doları görebileceğini öne sürüyor. Enerji uzmanı Dr. Yousef M.Alshammari ise, ABD Merkez Bankası'nın faiz oranlarını değiştirmemesi halinde 100 dolarlık seviyeye ulaşılabileceğini ifade ediyor. Enerji analisti Osama Rizvi de, petrol fiyatlarının 100 doları görebileceğini, fakat bu seviyenin sürdürülebilir olmayacağını belirtiyor.

Arz ve Talep Dinamikleri Piero Cingari gibi bağımsız analistler, ABD'nin son 40 yılın en düşük ham petrol stoklarına sahip olmasının, arz konusunda ABD'nin elini kolu bağladığına dikkat çekiyor. Venezuela ve İran gibi büyük petrol rezervlerine sahip ülkelerin ABD yaptırımları nedeniyle arzda yetersiz kaldığı da vurgulanıyor. ABD'nin, petrol fiyatlarını kontrol altına almak adına Venezuela ve İran ile ilişkilerini normalleştirebileceği belirtiliyor.

Ekonomik Etkiler ve Uluslararası Yankılar Ayrıca, Cingari petrol fiyatlarının yükselmesinin, gelişmiş ekonomilerin faiz oranlarını daha da artırabileceğini ve bu durumun bir resesyonu tetikleyebileceğini söylüyor. Petrol fiyatlarında gözlemlenen bu dalgalanmalar, Amerika ve İngiltere'de de geniş bir şekilde haberleştiriliyor. Svelland Capital direktörü Nadia Martin Wiggen, Brent petrol fiyatlarının Ukrayna savaşı sırasında olduğu gibi 100 doları aşabileceğini tahmin ediyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.