Devlet Desteği Anneler İçin Arttı: Doğum Yardımı 49.784 TL'ye Yükseltildi!

Devlet Desteği Anneler İçin Arttı: Doğum Yardımı 49.784 TL'ye Yükseltildi!

Devlet desteği ile annelere yönelik yapılan yardımlar arttı. Doğum yardımı parası miktarı, yeni yılın başlamasıyla birlikte 49 bin 784 liraya yükseldi. İşte 2024 yılında annelere verilen desteklerin detayları...

Devlet Desteği Anneler İçin Artıyor!

Yeni yılda, annelere yönelik devlet destekleri önemli ölçüde arttı. Özellikle doğum yardımı parası, doğum izni ve emzirme ödeneği gibi desteklerde önemli bir artış yaşandı. Bu desteklerin miktarları, asgari ücrete endeksli olarak belirlenmektedir ve Ocak 2024 itibarıyla zamlı olarak ödemeye başlandı.

Doğum Yardımı 49 Bin 784 TL Oldu!

Doğum yardımı, çalışan annelere verilen bir destek ödemesidir. Doğum izni boyunca geçici iş göremezlik ödeneği olarak da adlandırılan bu ödeme, asgari ücret baz alınarak hesaplanmaktadır. Yeni yılla birlikte, doğum yardımı miktarı 49 bin 784 liraya yükseldi. Bu, geçen yıla göre tam 16 bin 396 lira artış anlamına gelmektedir.

Yarı Zamanlı Çalışma Ödeneği Artışı!

Annelere doğum izni sonrasında yarı çalışma izni verilmektedir. İlk çocuk için 60, ikinci çocukta 120 ve üçüncü çocukta 180 gün süreye kadar çıkabilen bu izin süresi, çocuğun engelli olarak dünyaya gelmesi durumunda 360 güne kadar uzamaktadır. İŞKUR tarafından verilen yarı zamanlı çalışma ödeneği, brüt asgari ücret üzerinden hesaplanmaktadır. 2024 yılında yarı zamanlı çalışma ödeneği maksimum 9 bin 925 TL'ye kadar çıkmaktadır.

Emzirme Ödeneği Artışıyla Destekleniyor!

Doğum yapan kadınlara verilen emzirme ödeneği de artış göstermiştir. Geçen yıl 520 TL olan emzirme ödeneği miktarı, 2024 yılında 856,80 liraya yükselmiştir. Bu ödemeden yararlanmak için kadının ya da kocasının SGK'lı olarak çalışması yeterlidir.

Yapılan zamlarla birlikte, annelere yönelik devlet destekleri önemli ölçüde artmıştır. Doğum yardımı, yarı zamanlı çalışma ödeneği ve emzirme ödeneği gibi desteklerle, annelerin maddi açıdan desteklenmesi ve doğum sonrası süreçte rahatlamaları sağlanmaktadır.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.