Eksik Prim Günüyle Emekli Olabilirsiniz! Emeklilik İçin Prim Şartı Esnetildi mi?

Eksik Prim Günüyle Emekli Olabilirsiniz! Emeklilik İçin Prim Şartı Esnetildi mi?

Prim gününe ve sigorta giriş tarihine bağlı emeklilik mümkün. Peki eksik prim gününde ne yapılması gerekiyor? Eksik prim günü olan vatandaşlar emekli olabilecek mi? Belirtilen tarihlere göre eksik prim günleri önem kazanmakta. İşte emeklilikte şartlar ve SSK ile Bağkur'da 50'li yaşlarda emekli olmanın yolları.

Emekli olmak isteyen milyonlarca vatandaşın merak ettiği soru eksik primle emekli olunup olunamayacağı. Eğer sizler de sigorta giriş tarihinizi biliyorsanız emeklilikle ilgili bilgi edinebilirsiniz. Ne zaman emekli olacağınıza ve kaç yaşında emekli maaşı alacağınıza dair detaylar paylaşılıyor. Kritik tarihin 8 Eylül 1999 olduğunu söylemeliyiz. Peki eksik prim günüyle emekli olunur mu?

3600 Günden Emeklilik

3600 üzerinden emeklilik oldukça popüler. SSK, 8 Eylül 1999'dan önce sigorta giriş kaydınız yaptıran vatandaşların daha erken emekli olabileceğini gösteriyor. 3600 prim günü 15 yıl çalışma sonrasında 50'li yaşlarda emekli olabilirsiniz. Erkek 55 kadın 50 yaşında emeklilik fırsatı elde edebiliyor. 23 Mayıs 2014 tarihine kadar kademeli yaş uygulamasıyla emeklilik yaşları belirleniyordu. Ancak daha sonra sabit yaş uygulaması başladı. Kadın 58 erkekler ise 60 yaşında emekli oluyor.

Bağkurlular Ne Zaman Emekli Oluyor?

Bağkurlularda emeklilik ise çok daha farklı şekilde işliyor.  5400 prim günü sayısı şartı aranırken, 8 Eylül 1999 ve 30 nisan 2008 tarihleri arasında geçerli olmak üzere sigorta giriş tarihinizin yapılmış olması lazım. Böylelikle prim gününüz dolduğunda erkekler 62 ve kadınlar 60 yaşlarında emekli olabilecek.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.