Emekli Maaşına %60 Zam! Mart Ayındaki Zamdan Yararlanamadıysanız Müjde!

Emekli Maaşına %60 Zam! Mart Ayındaki Zamdan Yararlanamadıysanız Müjde!

Milyonlarca emekli için maaş zam vakti geldi. %60 artması beklenen emekli maaşında yeni tarih veriliyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Bakan Vedat Bilgin ortak açıklama yapacak mı? Emeklinin yeni maaşı kaç TL olacak?

Emekli maaşı için zam düzenlemeleri yapılıyor. Güncel olarak asgari ücretli, memur, kamu işçisi, sosyal desteklerden yararlanan vatandaşlara yapılması beklenen zamlarla birlikte sıra emeklilere geldi. Emekli vatandaşlara son olarak Mart ayında gelen 7500 TL en düşük maaş zammının yanı sıra yeni ödemeler henüz kendilerine ulaştırılmadı. Dolayısıyla büyük beklenti hakim var artık emekli mutlu sona ulaşmak istiyor.

Emekli maaşlarında yüzde kaç zam yapılacağı tartışması ise hali hazırda sürmekte. En düşük emekli maaşının 10 bin TL'ye çıkma ihtimaline karşın ,emekliye refah payıyla birlikte toplam %60'a varan bir zam yapılması gündemde. Emekli vatandaşların bu zamma istinaden ne zaman ödeme alacaklarını da merak ettiklerini belirtelim.

Çalışmalar Temmuz'da Tamamlanacak

Haziran ayında başlayacak olan emekli maaş belirleme çalışmaları, Temmuz ayında Haziran enflasyon verileriyle birlikte neticeye ulaşacak. Buna istinaden emekli vatandaşlara yapılacak ödemeler ve çok daha fazlası ortaya çıkıyor. 

Milyonlarca emekli, EYT düzenlemesinden sonra maaş hakkı elde etti. Ancak hali hazırda daha fazla sigorta primi yatıran emekliler şu an kendisinden daha düşük sigorta primi yatıranlarla aynı ödemeyi almakta. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı da buna değinerek kademeli zam yapılması öngörüsünde bulundu. Yeni zamla birlikte üç veya dört farklı zam grubu meydana gelebilir. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da emekliler yönelik olumlu açıklamaları mevcut. Enflasyon konusunda vatandaşların hiçbir şekilde ezdirilmeyeceğine yönelik ifade kullanmış idi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.