Emekli ve Memurun Değmeyin Keyfine! Maaşlar Bir Anda Tavan Yapacak!

Emekli ve Memurun Değmeyin Keyfine! Maaşlar Bir Anda Tavan Yapacak!

Emekliye ve memura yakında birden fazla zam yapılacak. Maaşların bir anda tavan yapması bekleniyor. Enflasyon ve refah payı zamları için Erdoğan ve Bakan Vedat Bilgin'den açıklama yapılacak. İşte emekliye ve memura ödenecek maaşların tablosu...

Emekli ve memura yapılması planlanan zamlar tek tek ortaya çıkıyor. Tüm bunlarla birlikte yeni dönemde alınacak maaşlara dair yorumlar yapıldı. Üç farklı zam sizleri bekliyor olacak. Peki memur ve emeklinin en düşük maaşı yüzde kaç artıyor? İşte bakanlık ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yaptığı açıklamalardan yola çıkarak son durum...

Emekliye yapılacak zamlar üçe ayrılacak. Bunların ilkini enflasyon zammı oluşturuyor. 4 ayık enflasyon verisi %15'in üzerinde olmakla birlikte, Mayıs ve Haziran aylarının da tahmini olarak 6 puanlık bir enflasyona sahip olması tahmin ediliyor. En azından çeşitli enflasyon beklenti anketleri bunu göstermekte. Olası bir durumda ise %21'lik enflasyon zammı emekliler için  yapılacak. SSK ve Bağ-Kur emekli maaşlarının bu yönde artması bekleniyor.
Refah payı zammı için de çalışmalara başlanacak. Buradaki amaç, emeklinin ve memurun daha fazla ödeme alabilmesi üzerine kurulu. Enflasyonun üzerinde maaş verilir ise alım gücü de artacaktır. Bunun sağlanabilmesi adına hükümetin ve bakanlıkların çalışmaları sürüyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha önce ifade ettiği üzere maaş zamları konusunda vatandaşı enflasyona karşı ezdirmeyecek. 

Kademeli olarak maaşların artması konusuna da değinildi. Maaş artırımının 7500 TL ila 10.000 TL arasında alanların ayrı tutulması, 10 bin - 15 bin TL skalasındakiler için ayrı ve 15 bin 20 bin TL skalasındakiler için de ayrı zam yapılması konuşuluyor. Tüm bunlarla birlikte zam konusunda bizleri başka hangi adımlar bekliyor sizlere iletiyor olacağız. 
Yalnızca enflasyon zammına dahi bağlı olarak maaşlar 7500 TL'den 1575 TL artışla 9075 TL'ye çıkacaktır. Bu nedenle refah payının eklenmesi ve çeşitli zamlarla beraber maaşın 10 bin TL'yi geçmesine kesin gözle bakılıyor. Eğer 6 aylık süre içerisinde geçmez ise de sene sonunda yapılacak yeni zamla birlikte en düşük emekli maaşı 11 bin TL'ye yakın olabilir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum