Erdoğan Açıkladı: Paranı TL Olarak Yatır, Dolar Artarsa Farkını Verelim

Erdoğan Açıkladı: Paranı TL Olarak Yatır, Dolar Artarsa Farkını Verelim

Cumhurbaşkanı Erdoğan ekonomide yeni önlem paketini açıkladı. Erdoğan, TL cinsi mevduatların döviz kurlarındaki dalgalanmaya karşı korunacağını söyledi

Cumhurbaşkanı Erdoğan ekonomide yeni önlem paketini açıkladı. Erdoğan, TL cinsi mevduatların döviz kurlarındaki dalgalanmaya karşı korunacağını söyledi.

UYGULAMA NASIL OLACAK?

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan sistemin nasıl uygulanacağını da açıkladı:

"Tasarruflarını değerlendirirken kurdaki yükselişten kaynaklanan kaygılarını gidermek isteyen vatandaşlarımıza yeni bir finansal alternatif sunuyoruz. Dövizin muhtemel getirisine Türk lirası varlıklarda kalarak ulaşılabilmesini sağlayacak bu yeni araç şöyle işleyecektir; insanlarımızın bankadaki Türk lirası varlığının mevduat kazancı kur artışından yüksekse bu getiriyi elde edecek ama kur getirisi mevduat kazancının üstünde kalırsa aradaki fark doğrudan vatandaşımıza ödenecek. Üstelik bu kazanç stopaj vergisinden de muaf tutulacak. Ayrıca Türk lirası varlıklarının yeni bir döviz talebi oluşturmayacak şekilde değerlendirilmesini temin edecek araçları devreye alacağız. Dolayısıyla bundan sonra hiçbir vatandaşımızın 'kur daha yüksek olacak' diye mevduatını Türk lirasından dövize geçirmesine ihtiyaç kalmayacak."

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.