İki Seçim Arası Maaş Zammı Geliyor! Asgari Ücret Ara Zammı Seçim Ortasına Denk Geldi!

İki Seçim Arası Maaş Zammı Geliyor! Asgari Ücret Ara Zammı Seçim Ortasına Denk Geldi!

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan gelecek açıklama ile iki seçim arasında asgari ücrete zam gelebilir. Asgari maaş 2023 Mayıs ayında yüzde kaç artacak merak edildi. Seçim ortasında milyonlarca çalışanın maaşı bir anda artırılabilir. Yeni asgari ücret kaç TL olacak?

Asgari ücrete ne zaman maaş artışının yapılacağıyla ilgili çok fazla soru geliyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın geçtiğimiz günlerde asgari ücrete yapılan zamla ilgili konuşması gündem olmuştu. 14 Mayıs seçimlerinin ilk turundan sonra ikinci turda bir kez daha vatandaşların sandık başına gideceği öğrenildi. Peki ya iki seçim arasında hükümet kanadından olumlu zam haberleri gelecek mi?

Beklenen Zam Erkene Çekilebilir!

Kulis iddiaları doğrultusunda hükümetin asgari ücrete yapacağı zammı Temmuz ayında değil 14 - 28 Mayıs aralığında yapacağı yönünde bilgiler geliyor. Ancak bu konuda Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın resmi bir açıklama yaparak müjde vermesi daha doğru olacaktır. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin de daha önce zamma dair mesaj verse de tarih konusunda Temmuz'u göstermişti.

Alım Gücü Gittikçe Düşüyor

Asgari ücretlilerin alım gücünün geçtiğimiz aya göre daha düşük olması gözden kaçmadı. Bu yönde hükümetin geçen yıl iki defa ara zam yaparak alım gücünü yükselttiğini biliyoruz. Yeniden böyle bir adım atılması durumunda hem işverene nasıl yansıyacağı hem de ürün fiyatlarını nasıl etkileyeceği bilinmemekte. Enflasyonu tetikleyip tetiklemeyeceği ise ekonomistler tarafından tartışılmakta.

Ara Zam Mayıs Sonunda mı?

Milyonlarca asgari ücretli, düşen alım güçlerinin yeniden toparlanabilmesi adına ara zammın Mayıs ayı sonunda yapılmasını istiyor. Ancak bu konuda resmi bir çalışma yürütülecek mi doğrusu merak edilmekte. Asgari ücretin son olarak 2023 yılı Ocak ayından itibaren 8500 TL olarak belirlendiğini de aktaralım. Bu kapsamda atılacak yeni adımların ne yönde olacağını en kısa sürede göreceğiz.

11 Bin TL Bekleniyor

Yeni asgari ücretin 11 bin TL olması bekleniyor. Ancak yapılacak zam oranına göre değişkenlik gösterebilir. Yine de enflasyonun bir tık üzerinde zam yapılarak çalışanların alım gücü kontrol altına alınabilir. Daha sonra ise sene sonuna kadar yeni bir zamma kadar beklenebilir. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın seçim çalışmaları esnasında asgari ücretlilerin çağrısına kulak vererek bu beklentiye bir nokta koyması muhtemel.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum